Początek końca lotniczych gigantów?

Druga co do wielkości linia lotnicza, która wchodzi w skład imperium Richarda Bransona Virgin, poinformowała o dobrowolnym rozpoczęciu procesu komisarycznego, co oznacza jej stopniową likwidację.

Virgin Australia była drugą największą linią lotniczą w Australii, a obsługiwała trasy do Europy, Stanów Zjednoczonych, Kandy, Azji, na Bliski Wschód i do Afryki, jednak kryzys w branży przewozów lotniczych, na tyle mocno uderzył w kondycję finansową przedsiębiorstwa, iż zmuszone było ono do wprowadzenia zarządu komisarycznego.

Australijska linia lotnicza ma jeszcze nadzieję, iż uda jej się odzyskać dawną pozycję, kiedy władze Australii i innych krajów zezwolą na wykonywanie lotów, ale to nie jest pewne, gdyż wcześniej nadeszła gorsza informacja.

Otóż Virgin Australia starała się o dokapitalizowanie przedsiębiorstwa przez tamtejszy rząd, jednak odmówiono linii udzielenia pomocy w formie pakietu ratunkowego, co w konsekwencji można uznać, za koniec tej firmy.

Zarządcą komisarycznym Virgin Australia została grupa Deloitte, a tę wybrała Rada Dyrektorów Virgin, jako firmę, która cieszy się dużym zaufaniem na całym świecie.

Linie Virgin Australia pojawiły się na niebie w 2000 roku, a od tego czasu budowały swoją markę, osiągając bardzo dobre wyniki, co pozwoliło im na ustalenie swojej wysokiej pozycji wśród australijskich i światowych przewoźników.  

Pod znakiem zapytania pozostaje 15 000 miejsc pracy i chodzi tu o wypowiedź jednego z nowych komisarzy, bo Vaughan Strawbridge z Deloitte powiedział, że obecnie, nie ma jeszcze planów zwolnień załogi, a linia będzie obsługiwać połączenia międzynarodowe i na trasach krajowych. To jednak jest pewnego rodzaju agonią, bo o ile zarządowi komisarycznemu, nie uda się naprawić stanu finansów firmy w stosunkowo krótkim czasie, następną ważną decyzją będzie ta o całkowitej likwidacji lub wystawieniu linii na sprzedaż.

To nie wszystkie złe informacje z rynku lotniczego, gdyż i w Europie słychać już głosy o fatalnej kondycji przewoźników, a pierwszą dużą linią lotniczą, która zaczęła odczuwać kryzys przewozów, stała się Lufthansa. Niemiecki przewoźnik poinformował niedawno, iż zawiesza działalność swoich spółek zależnych, operujących na trasach krajowych, a pracownicy czasowo oddelegowani będą do innych prac, głównie naziemnych. Lufthansa poinformowała jednak, iż może wkrótce stanąć przed decyzją zwolnień pracowniczych, ale to uzależnione będzie od postanowień o dalszych blokadach lub uwolnieniu ruchu lotniczego w Europie i na świecie.

Bogdan Feręc

Źr: ABC.au

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia powinna mie
Minister biznesu bie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish