Po spotkaniu ambasadorów UE. Chwalą Barniera

Na dzisiejszym posiedzeniu ambasadorów Unii Europejskiej, główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier, przedstawił dokument, jaki przyjęty został przez strony rokowań.

Barnier przedstawił też wnioski z negocjacji, po piątkowym spotkaniu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Borisa Johnsona, które dotyczyły umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Unijny szef negocjatorów dodał, że to pierwsze w historii spotkanie ambasadorów, jakie miało miejsce w Boże Narodzenie, ale pilność sprawy, tego właśnie wymagała.

Podkreślić należy, iż żaden z ambasadorów, nie zgłaszał z tego powodu pretensji, a nawet dziękowano za tak intensywne prace, przede wszystkim w końcówce spotkań negocjacyjnych.

Ambasadorowie złożyli zapewnienia, jak np. przedstawiciele Polski oraz Irlandii, iż proces analizy dostarczonego dokumentu, przebiegać będzie sprawnie, aby zakończyć cztery i pół roku negocjacji, ale też, żeby zdążyć z przyjęciem dokumentu, a ten powinien wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Podczas brukselskiego spotkania ambasadorów podkreślano wagę umowy handlowej, która pozwoli na bezcłowy handel państw unijnych z Wielką Brytanią, co w przypadku braku uregulowań, najbardziej zakłócałoby wzajemne stosunki.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, cały proces wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej, rozpoczął się 1646 dni temu, kiedy w referendum, 52% mieszkańców Wielkiej Brytanii, opowiedziało się za opuszczeniem bloku unijnego. Historycznie rzecz ujmując, w tym czasie, dwa razy w Wielkiej Brytanii zmienił się szef rządu, a formalne opuszczenie UE, nastąpiło 31 stycznia 2020 roku, by wejść w okres przejściowy. Ostateczne wyjście Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nastąpi 31 grudnia 2020 roku, a od 1 stycznia 2021 Albion, uważany będzie za kraj trzeci, ale związany gospodarczo z Unią Europejską.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

Polska-IE: Udostępnij
Studio Dublin – 25
Irlandia zaprzestani
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian