Po przylocie pełna i monitorowana kwarantanna

Brak skutecznej kwarantanny dla przybywających z zagranicy stwarza „poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu Darren O’Rourke powiedział, że niepowodzenie rządu we wdrożeniu skutecznego systemu kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy jest całkowicie nie do przyjęcia i podważa poświęcenia, jakie ludzie podejmują w celu zwalczania wirusa.

 Poseł z Meath East odpowiadał na komentarze ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego, który stwierdził, że ustawowy system i obowiązkowa kwarantanna były w przeszłości uważane za nieproporcjonalne i teraz są tylko „obserwowane”.

Poseł O’Rourke uznał, iż:

– Mamy jasne informacje, że nasz system kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy jest nieskuteczny. Formularze lokalizatora pasażerów są sprawdzane w ułamku przypadków. Spośród tych działań, kolejny ułamek ponownie generuje przydatne informacje. Wiemy również, że dane pasażerów nie są udostępniane Północ – Południe, więc system, jest całkowicie nieodpowiedni. Publiczne komentarze ministra Stephena Donnelly’ego są teraz echem wypowiedzi jego kolegi, ministra Eamona Ryana, i pokazują rząd, który nie jest w stanie uchwycić skali obecnego kryzysu. Sugerowanie, że rady, które otrzymaliśmy kilka miesięcy temu, w odniesieniu do obowiązkowej kwarantanny i nadania reżimowi podstaw prawnych, są teraz aktualne, jest po prostu niewiarygodne. Sugerowanie pod presją, że rząd „przygląda się” bardziej rygorystycznym środkom kwarantanny, jest podobnie niewiarygodne. Jesteśmy w oku burzy. Potrzebujemy natychmiastowych działań. Sinn Féin wielokrotnie wzywała do wprowadzenia bardziej rygorystycznych protokołów dla osób przybywających do naszych portów i lotnisk, ale rząd przyjął łagodne stanowisko. Brak działań ze strony rządu w sprawie przyjazdów międzynarodowych stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. To podkopuje nasze wysiłki, a także podważa podejście na Północy, gdzie obowiązuje obecnie zakaz podróżowania dla szesnastu krajów. To w obliczu poświęceń, jakie społeczeństwo i nasi pracownicy służby zdrowia ponoszą każdego dnia. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby obniżyć liczbę infekcji w tym kraju, a ograniczenia dotyczące osób wjeżdżających do tego stanu są tego kluczowym elementem. Pasażerowie powinni być zobowiązani do okazania dowodu negatywnego wyniku testu PCR przed wejściem na pokład samolotu. Testowanie po przybyciu również powinno być obowiązkowe. To samo powinno dotyczyć naszego systemu samoizolacji i kwarantanny. Dobrowolne i niemonitorowane nie wystarczy. Obowiązkowa kwarantanna hotelowa powinna być wymagana w przypadku stosunkowo niewielkiej liczby przyjazdów z zagranicy, z nielicznymi wyjątkami. Zapobiegnie to lekceważeniu zasad i będzie działać, jako środek odstraszający przed niekoniecznymi podróżami do Irlandii w tym okresie, kiedy nasz system opieki zdrowotnej znajduje się pod ogromną presją. Jeśli rząd będzie kontynuował swoją obecną ścieżkę, a brytyjski lub inne warianty wirusa staną się tutaj dominujące, Irlandia stanie się pariasem Covid-19 na arenie międzynarodowej, co może mieć konsekwencje dla obywateli Irlandii, którzy chcą wyjechać za granicę jeszcze w tym roku. Rząd musi podjąć działania, aby temu zapobiec.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Mniej odmów wjazdu
HSE powinno rozważy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian