„Po prostu nie powinieneś jechać za granicę”

Kiedy większa część irlandzkiego społeczeństwa dosyć ma już ograniczeń i chętnie odrzuciłaby je wszystkie, z pewną radą publicznie wystąpił dr Cillian de Gascun.

Dyrektor National Virus Reference Laboratory dr Cillian de Gascun powiedział w programie stacji telewizyjnej RTÉ, że nie warto jeszcze ryzykować i raczej powinno się spędzać najbliższe miesiące w kraju, ale przestrzegać też wszelkich wytycznych dotyczących zdrowia publicznego.

Dr Cillian de Gascun:

– Po prostu nie powinieneś wyjeżdżać za granicę, koniec historii. Rób, co ci kazano i to wszystko.

Wg de Gascuna, ryzykowne jest też spożywanie posiłków w restauracjach, więc te powinno się jadać w domach, a czas na powrót do starych przyzwyczajeń, dopiero nadejdzie. Posiłki w pomieszczeniach, kiedy będą już dozwolone, to także zwiększone ryzyko zakażenia, chociaż z lokali, będą mogły korzystać osoby w pełni zaszczepione, dodał dyrektor National Virus Reference Laboratory.

Dr Cillian de Gascun wyraził również pogląd, że rząd, powinien bardzo ostrożnie podchodzić do głębszego otwierania kraju i znoszenia restrykcji, przede wszystkim w zakresie podróży międzynarodowych. Zagrożeniem dla wyspy mogą być natomiast warianty koronawirusa, które wraz z podróżnymi, mogą pojawić się w Irlandii. Wciąż należy unikać nieistotnych podróży, a do tych zaliczył de Gascun wyjazdy wakacyjne, gdyż jak stwierdził, „niosą one ze sobą wiele niewiadomych i potencjalny wzrost ilości zakażeń”.

*

Dr Cillian de Gascun stał się więc drugim oficjalnym przeciwnikiem znoszenia ograniczeń i stanął u boku dr. Tony’ego Holohana, który jest przekonany, że ostrzejsze ograniczenia, w tym zakaz podróży międzynarodowych, powinny obowiązywać jeszcze przez dłuższy czas.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: