Po powrocie do Irlandii…

Jeżeli planujesz świąteczny wyjazd do Polski, musisz pamiętać, że powrót na wyspę, obwarowany jest pewnymi zasadami.

O ile sama podróż do Polski będzie stosunkowo bezproblemowa, gdyż wyjeżdżając z kraju o statusie pomarańczowym, a taki ma Irlandia, wystarczy przedstawić negatywny wynik badania w kierunku koronawirusa, co pozwoli na dostosowanie się do obowiązujących przepisów w kraju docelowym, ale uniknie się w ten sposób kwarantanny.

Inaczej jest i wydaje się, że będzie podczas powrotu do Irlandii, przynajmniej z kraju o statusie czerwonym, a taki ma aktualnie Polska, wtedy, kwarantanna jest obowiązkowa, natomiast po pięciu dniach izolacji, można wykonać „sarsowy” test i jeżeli wynik będzie negatywny, wyjście na tzw. wolność.

Jak podaje Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC), w Polsce 14-dniowy wskaźnik zapadalności na SARS-Cov-2 wynosi obecnie 396,6 na 100 000 mieszkańców, co nie wskazuje, aby w najbliższym czasie możliwe było obniżenie statusu do pomarańczowego.

Dodatkowo władze Rzeczypospolitej Polskiej sugerują, że mogą zwiększyć wewnętrzne poziomy bezpieczeństwa, czyli zaostrzyć koronawirusowe restrykcje.

Nic jednak obecnie nie stoi na przeszkodzie, aby planować lub nawet lecieć do Polski na święta, chociaż te mogą się przedłużyć o okres pełnej blokady. Wg polskiego Ministerstwa Zdrowia, prawdopodobne jest, wprowadzanie w różnych rejonach kraju, wyższych poziomów ograniczeń, do pełnych blokad włącznie. Właśnie to trzeba brać pod uwagę, jeżeli planuje się świąteczny wypad do rodziny w Polsce. Takiego zagrożenia nie ma obecnie w Irlandii, chociaż i Dublin spodziewa się wzrostu świątecznych zakażeń, ale sygnalizuje nadal, że daleki jest od wprowadzania restrykcji na poziomie ogólnokrajowej kwarantanny.

Pełna lista państw i poziomy ostrzeżeń epidemicznych znajdują się TUTAJ>>>

W święta Bożego Narodzenia, na bieżąco śledzić będziemy sytuację pandemiczną w Irlandii i dzielić się tymi wiadomościami z naszymi rodakami, którzy ten okres postanowili spędzić poza wyspą. Jesteśmy też w stałym kontakcie z Departamentem Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii oraz Rzeczypospolitej Polskiej, więc również za naszym pośrednictwem, możecie Państwo zgłaszać się o pomoc w wyjątkowych lub przypadkach losowych.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian