Po 5 maja możliwe stopniowe uruchamianie handlu

Po wczorajszym posiedzeniu rządu, nietypowym, bo przerwanym ważnym telefonem, ujawniono, iż jest wielce prawdopodobne, że po 5 maja, stopniowo znoszone będą ograniczenia dotyczące handlu detalicznego.

Posiedzenie rządu, które prowadził premier Micheál Martin, a poświęcone było programowi szczepień i obawom o opóźnienia z powodu braku szczepionek, zostało przerwane nagle, kiedy premier poproszony został, aby odebrać pilny telefon. Okazało się wtedy, że to Ursula von der Leyen jest rozmówczynią premiera Martina, która w rozmowie zapewniła szefa irlandzkiego gabinetu, iż do Irlandii trafi więcej szczepionek, niż to wcześniej planowano.

Po zakończeniu rozmowy, premier Martin, w lepszym już nastroju, poinformować miał ministrów o nowych ustaleniach w kwestii dostaw, co również poprawiło humory członków gabinetu.

Na tej podstawie uznano, iż o ile zwiększona ilość szczepionek firmy Pfizer dotrze na wyspę, możliwe będzie utrzymanie tempa szczepień, a i odrobienie zaległości, więc teoretycznie, nie będzie też zbyt wielu przeszkód, aby właśnie po 5 maja, ponownie zluzować zasady i ograniczenia, które obecnie obowiązują. Źródła rządowe stwierdzają, że z optymizmem można patrzeć teraz w niedaleką przyszłość, gdyż większa ilość szczepionek, jest kluczem do uruchamiania gospodarki.

Podczas posiedzenia stwierdzono, że skoro w kraju mamy obecnie najniższą liczbę przypadków, które wymagają leczenia szpitalnego, a dzieje się tak pierwszy raz od początku roku, a i zwiększone zostaną dostawy szczepionek, kraj może przejść w maju do stopniowej i ostrożnej procedury uruchamiania nieistotnych punktów sprzedaży detalicznej.

Wyrażono nadzieję, iż sytuacja w kolejnych tygodniach będzie się tylko poprawiać, więc i taka decyzja, będzie mogła być podjęta.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Poland to reopen pre
Wysoka stopa bezrobo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian