Po 1 stycznia większość Brytyjczyków straci możliwość wjazdu do UE

Po zakończeniu okresu przejściowego, Wielka Brytania nie będzie już objęta unijnym systemem podróży, a wjazd mieszkańców Królestwa do Unii Europejskiej, zablokują przepisy o Covid-19.

Jak informuje Financial Times, Komisja Europejska, planuje wprowadzenie rozwiązań, które ograniczyć mają zakłócenia w podróżowaniu z Wielkiej Brytanii, ale jako kraj trzeci, mieszkańcy Albionu, nie będą mogli cieszyć się już swobodą podróżowania, a przepisy pandemiczne, dosyć surowo traktują osoby spoza UE. Restrykcje epidemiologiczne ograniczają dostęp osób niebędących mieszkańcami UE do bloku, a wymagane są wtedy poświadczenia, dokumenty i kwarantanna, a można nawet odmówić wjazdu na obszar unijny osobie, która przybywać będzie spoza UE i z obszaru o wysokim stopniu zakażeń.

Prawo wjazdu do Unii Europejskiej pozostanie wtedy wyłącznie z ważnych powodów, więc Brytyjczycy będą musieli udowodnić, że ich podróż jest istotna.

Tym samym Wielka Brytania potraktowana będzie, jak wszystkie inne kraje trzecie, co oznacza, że zakończy się dla mieszkańców sąsiedniej dla nas wyspy, okres swobodnych podróży po Europie.

Dla Brytyjczyków pozostaje obecnie nadzieja, która wiąże się z negocjacjami w poszczególnych państwach należących do UE, bo każdy z rządów, ma możliwość zniesienia tej zasady i nadania prawa swobodnych podróży rodowitym mieszkańcom Królestwa.

Z zakazu podróżowania z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej zwolnieni będą dyplomaci, kwalifikowana kadra pracownicza i osoby, które okresowo odwiedzają rodziny w państwie unijnym. Obywatele państw unijnych mieszkający w Wielkiej Brytanii, nie będą mieli najmniejszego problemu z wjazdem na obszar UE, co gwarantują im przepisy o Unii Europejskiej.

Problemów z komunikacją międzynarodową spodziewa się nawet minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab, który stwierdził, że pewne niedogodności w podróżach, prawdopodobnie będą się pojawiać.

Bogdan Feręc

Źr: Financial Times

Polska-IE: Udostępnij
Zabudowa wielorodzin
Porażka negocjacji
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian