Płytkarz-kafelkarz pilnie poszukiwany

Wszelkie zawody związane z budownictwem mają na wyspie wzięcie, a teraz w kraju najbardziej brakuje fachowców z zakresu układania płytek i kafelków.

Jak dowiadujemy się z badania Technological University w Dublinie, które znalazło się w raporcie Construction Industry Federation (CIF), Irlandia cierpi na brak dużej ilości fachowców budowlanych, tzw. mokrych. Co ciekawe, specjaliści od układania płytek podłogowych i kafelków na ścianach, bez najmniejszych problemów znajdą zatrudnienie na wyspie, a i będą sowicie wynagradzani.

Jest jeszcze ciekawsza historia w całej tej sprawie, bo w kraju, który cierpi na brak rąk do pracy w zawodach budowlanych, coraz mniej ludzi garnie się do ich nauki. Z badań dublińskiego uniwersytetu wynika też, że od 2012 roku, nie zarejestrowano tutaj żadnego praktykanta w dziedzinie kładzenia płytek i kafelków, a większość fachowców z tych dziedzin, pochodzi z zagranicy.

Podobnie jest w sektorze dekoratorstwa, bo poszukiwani są na wyspie także malarze, tynkarze, gipsiarze oraz fachowcy od układania podłóg, a brakuje też murarzy, co potwierdzone zostało w ankiecie, jaką wśród firm budowlanych przeprowadziła Construction Industry Federation. Z tego badania wynika też, że w prawie 90% przypadków, firmy budowlane, korzystają przy pracach wykończeniowych i dekoracyjnych, z podwykonawców, więc albo zatrudniają pojedynczych fachowców, albo niewielkie firmy, bo tylko takie są dostępne.

W ankiecie podkreślono również, że prace budowlane opóźniane są już teraz bardzo często z powodu braku rąk do pracy, bo właśnie podwykonawcy z dziedziny wykończeniowej, mają tak dużo zleceń, a i zamówień, że mogą wybierać te, które im odpowiadają, a terminy realizacji sięgają nawet kilkunastu miesięcy. Część firm budowlanych zabezpieczyła się na wypadek problemów z podwykonawcami i zaproponowała im kontrakty długoterminowe, więc właściwie kupiła sobie firmy, a te pracują wyłącznie na ich rzecz.

Idąc dalej tropem wykończeniówki, przyznać należy, że i w sektorze usług dla ludności, trudno jest przeprowadzić szybki remont, bo o ile fachowcy już się znajdą, to termin realizacji remontu domu może być kilkumiesięczny, a i drogi, bo fachowcy znają ten rynek, więc na tej podbudowie, windują ceny usług.

Na koniec powiedzieć trzeba jeszcze jedno, bo koronawirus, nie wpłynął w żaden sposób na sektor wykończeniowy i prac dekoracyjnych, a ten, wrócił po pandemii do pracy i realizuje zebrane przez trzy miesiące blokady zamówienia. W tej kwestii można także dodać, czyli fachowcy budowlano-wykończeniowi z zagranicy powinni wiedzieć, że o ile chcą znaleźć w krótkim czasie dobrze płatną pracę, powinni przyjechać do Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: CIF

Polska-IE: Udostępnij
„Zielona lista”
Czas zjednoczenia zb
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian