Płyny do płukania ust mogą ograniczać emisję koronawirusa

Kolejna grupa naukowców przekonuje, że dostępne powszechnie płyny do płukania jamy ustnej mogą skutecznie ograniczać transmisję koronawirusa – informuje „Journal of Infectious Diseases”.

Już pod koniec maja multidyscyplinarny zespół naukowców z Cardiff University School of Medicine ogłosił, że płyny stosowane do płukania jamy ustnej mogą niszczyć otoczkę lipidową koronawirusów, zwalczając replikację SARS-CoV-2 w jamie ustnej i gardle. Badacze wykazali, że SARS-CoV-2 jest bardzo wrażliwy na czynniki, które mogą wpływać na błonę lipidową komórki. Przeanalizowali też znane mechanizmy niszczenia błony wirusowej przez powszechnie dostępne płyny do płukania jamy ustnej, takie jak etanol, chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyny, nadtlenek wodoru i jodopowidon. Pisaliśmy o tym tutaj.

Potwierdzają to opublikowane właśnie na łamach „Journal of Infectious Diseases” wyniki badań naukowców z Ruhr-Universitaet w Bochum. Zostało ono sfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Skład zbadanych ośmiu płynów do płukania jamy ustnej co prawda się od siebie różnił, ale postępowano z nimi tak samo. – Do płynu dodawano wirusa SARS-CoV-2 w odpowiednim stężeniu oraz roztwór rozcieńczający, który imitował ślinę. Następnie mieszaninę wytrząsano przez 30 sekund, by naśladować proces płukania jamy ustnej, po czym dodawano ją do hodowli komórek Vero E6 szczególnie podatnych na zakażenie SARS-Cov-2 – czytamy w informacji opublikowanej przez PAP.

Jak się okazało, wszystkie testowane płyny redukowały poziom wirusa w hodowli komórek, a trzy z nich obniżały go tak znacznie, że po 30 sekundach nie wykrywano jego obecności.

W komunikacie PAP-u podkreślono, że stosowanie płynów do płukania jamy ustnej prawdopodobnie może na krótki czas obniżyć ryzyko przekazania go kolejnym osobom. – Naukowcy zastrzegają zarazem, by płynów do płukania jamy ustnej nie traktować jako środków do leczenia COVID-19 czy chroniącego użytkownika przed zakażeniem SARS-CoV-2 – podsumowano.

Edukacja pacjentów to jedno z wielu zadań higienistek stomatologicznych. Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy gabinety stomatologiczne odwiedzane są w większości przez pacjentów z bólem, gdzie na rozmowy o prawidłowej higienie jamy ustnej nie ma czasu? – Z każdej sytuacji jest wyjście. Wykorzystujmy internet – zachęcała dypl. hig. stom. Magdalena Suszyńska podczas spotkania Webinar Asysdent 2020. Podpowiadała też, by do działań związanych ze zdrowiem jamy ustnej zachęcać… sąsiadów.

Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Jak zmienić lub zwr
Najwyższa dzienna i