Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2

Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane online na stronie internetowej brytyjskiego czasopisma naukowego „Journal of Infectious Diseases” dowodzi, że stosowanie płukanek do jamy ustnej może ograniczyć ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

Autorami artykułu „Wirusobójcza skuteczność przeciw SARS-CoV-2 różnych płynów do płukania jamy ustnej” (ang. Virucidal efficacy of different oral rinses against SARS-CoV-2) są badacze związani z kilkoma ośrodkami w Niemczech. Ich zdaniem korzystanie z niektórych ogólnodostępnych płukanek stomatologicznych pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia.

Zostało to udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez wirusologów z kilku ośrodków: Bochum (Uniwersytet Ruhry) a także naukowców z Jeny, Ulm, Duisburga, Norymbergi oraz Bremy. Istotne znaczenie dla badań miał fakt, że u części pacjentów zarażonych COVID-19 wysokie miano wirusa można wykryć w jamie ustnej i gardle.

Stosowanie płynów do płukania ust, które są skuteczne przeciwko SARS-CoV-2, może zatem pomóc w zmniejszeniu wiremii i prawdopodobnie ograniczyć ryzyko przeniesienia koronawirusa. Może to być przydatne między innymi w trakcie leczenia stomatologicznego.

Naukowcy przetestowali osiem popularnych, dostępnych w aptekach i drogeriach w Niemczech płynów do płukania ust o zróżnicowanym składzie. Każda z płukanek została zmieszana z cząsteczkami wirusa oraz substancją, która odtwarza działanie śliny w jamie ustnej.

Następnie mieszaninę wytrząsano przez 30 sekund – symulując efekt płukania gardła. W dalszej kolejności badacze wykorzystali komórki Vero E6, które są szczególnie podatne na SARS-CoV-2 – do określenia miana wirusa.

Zastosowanie każdego z ośmiu testowanych preparatów obniżyło początkowe miano wirusa. Trzy płyny do płukania ust zredukowały je do tego stopnia, że po 30-sekundowym działaniu płukanki nie można było wykryć śladów wirusa. To, czy efekt ten zostanie potwierdzony w praktyce klinicznej oraz jak długo się utrzymuje, będzie tematem dalszych badań.

Autorzy pracy podkreślają, że płyny do płukania ust nie wykazują skuteczności w leczeniu COVID-19. – Stosowanie płukanek nie może zahamować produkcji wirusów w komórkach – wyjaśnia jeden z autorów Toni Meister. – Może ono jednak zmniejszyć obciążenie wirusem w krótkim okresie, ograniczając jego potencjał infekcyjny. Może być to przydatne w niektórych sytuacjach, na przykład u dentysty lub podczas opieki medycznej sprawowanej nad pacjentem z COVID-19 – dodaje.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Film „Sztynort 193
Bankier.pl: Bankowcy