Plucie na policjantów stało się bardzo popularne

W kraju wytworzył się niepokojący trend, a ten skierowany jest przeciwko funkcjonariuszom irlandzkiej policji, nawet w chwili znoszenia ograniczeń i mniejszej aktywności tej służby.

Komisarz Gardy Drew Harris powiedział, że mamy obecnie do czynienia ze wzrostem ataków na policjantów, którzy w ramach wypełniania swoich obowiązków, spotykają się z aktami agresji. Od chwili wprowadzenia pandemicznych obostrzeń, pojawiło się plucie na policjantów i to zjawisko utrzymuje się dotąd, co potwierdzają statystyki.

Od 8 kwietnia do 6 czerwca na funkcjonariuszy An Garda Siochána pluto i kasłano aż 302 razy, a to nie miało miejsca, w takiej skali, przed wprowadzeniem przepisów pandemicznych.

Zjawisko najbardziej nasilone było w okresie, kiedy wprowadzono specjalne uprawnienia Gardy, ale i teraz nie słabnie na sile, o czym donoszą poszczególne posterunki. Policja zdaje się tracić szacunek społeczny, chociaż jest wyłącznie wykonawcą poleceń i działa dla dobra społeczeństwa, z żalem powiedział komisarz Harris. Szef Gardy rozważa też wprowadzenie ostrych zasad, którymi mają kierować się w tym zakresie policjanci, więc już niebawem, w Irlandii, każdy, kto dopuści się plucia lub kasłania na policjanta, może spotkać się z bardzo ostrą reakcją, czyli bezwzględnie doprowadzany będzie przed oblicze sądu.

Obecnie istnieją przepisy, które mówią, że atak lub znieważenie funkcjonariusza publicznego jest zabronione i karane, ale w Irlandii, przepis, stosowany był sporadycznie.

Jak widać, w tym przypadku, łagodność irlandzkiej policji zwróciła się przeciwko niej, a i społeczeństwo wyspy, nie kieruje swoich frustracji w odpowiednią stronę. Od tego akurat są politycy, którym można wiele zarzucać, a i krytykować, ale również z zachowaniem pewnych zasad, więc nie poprzez plucie, kasłanie i obrzucanie jajkami, czy ciastami, a dać temu wyraz w sposób cywilizowany.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Kiedy Tayto Park bę
Mała ilość klient
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish