Plaże tracą status czystych

Pięć plaż w Irlandii straciło właśnie status „Błękitnej Flagi”, czyli zaliczanych do najczyściejszych w kraju.

Powodem utraty tego miana była jakość wód przybrzeżnych, a te zanieczyszczone zostały przez związki organiczne i pochodzące z produkcji rolnej oraz przemysłowej. Jak ocenia się w raporcie An Taisce, wcześniej na plażach tracących status „Błękitnej Flagi” nie było takich problemów, a ten ujawnił się w ostatnim roku.

Do plaż tracących miano czystych należą: Bray South Promenade w Wicklow; Warren, Cregane Beach w Cork; Hunted w Kinvara w hrabstwie Galway; Carrowmore i Clare Island w hrabstwie Mayo.

We wszystkich przypadkach analizy wody wykazały zanieczyszczenie w stopniu wysokim, chociaż w latach poprzednich jakość wód oceniana była na „bardzo dobrą”. Aktualnie mówić można o jakości wody na poziomie „dobrym” i „zadowalającym”.

W tym roku status „Błękitnej Flagi” otrzyma w Irlandii rekordowa liczba 95 plaż, kąpielisk i marin, a w tych miejscach bardzo wysoko oceniona została jakość wody i stan środowiska znajdującego się w pobliżu.

W raporcie uznano również, że ogólny stan nadmorskich miejsc wypoczynku stale się poprawia, a władze lokalne robią wiele, by utrzymać na plażach czystość. Problemem są jednak turyści, którzy bardzo często zaśmiecają te oazy letniego wypoczynku i zostawiają po sobie tony śmieci.

Władze lokalne twierdzą natomiast, że nie radzą sobie z pozostawianymi na plażach odpadkami w taki sposób, jakby tego chciały, gdyż turyści pozostawiają po sobie coraz więcej odpadów. Na sytuację nie wpływa też pozytywnie ustawienie większej ilości pojemników na śmieci różnego typu, co widać najczęściej po weekendach, a wtedy służby miejsce wynoszą bezpośrednio z plaż opakowania po napojach, przekąskach i inne odpady, w tym butelki po wszelkiej maści alkoholach.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Stan przedzawałowy
Minister Byrne zapow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська