Płatności socjalne wracają do starych zasad

Ministerstwo Ochrony Socjalnej poinformowało o zmianach, jakie w zakresie płatności z tytułu świadczeń socjalnych nastąpią wraz z początkiem przyszłego miesiąca.

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys zapowiedziała, że już od 1 listopada, zmieni się system wypłat zasiłków i innych świadczeń socjalnych, jakie otrzymują beneficjenci Social Welfare. W związku z pandemią i ograniczaniem możliwości zakażeń – rząd podjął decyzję, aby wszelkie świadczenia socjalne, które odbierane są na pocztach, wypłacane były co dwa tygodnie. Ta zasada zmieni się już z początkiem przyszłego miesiąca, więc Social Welfare, powróci do wypłat cotygodniowych.

Każdego tygodnia wypłacane będą zasiłki dla osób bezrobotnych poszukujących pracy, korzystających z płatnych urlopów rodzicielskich, płatnych zwolnień lekarskich, rent i emerytur, ale dotyczyć będzie to także wszystkich innych świadczeń realizowanych przez An Post w tym zasiłków opiekuńczych i wdowich.

Ostatnia dwutygodniowa płatność pojawi się na poczcie 19 października, a już 2 listopada, będzie można odebrać zasiłek w formie tygodniowej.

Minister Humphreys powiedziała:

– Mój departament wprowadził dwutygodniowy harmonogram płatności, aby lepiej zarządzać ilością osób w urzędach pocztowych i bankach oraz promować dystans społeczny. Chciałbym jeszcze raz zapewnić tych klientów, którzy powrócą do tygodniowego harmonogramu płatności od początku listopada, że ​​nadal będą mieli możliwość odebrania płatności na poczcie przez okres do 90 dni. Niektórzy klienci wolą zarządzać swoimi finansami co tydzień niż co dwa tygodnie, co w pełni rozumiem i doceniam.

Decyzję minister Humphreys z zadowoleniem przyjęła dyrektor generalna An Post Debbie Byrne, która stwierdziła:

– Powrót do cotygodniowych płatności będzie mile widziany przez klientów, pocztę i społeczność, której służymy. To będzie strzał w dziesiątkę dla lokalnych gospodarek i MŚP.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Minister zdrowia –
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian