Płatności dla „zielonej listy”

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys poinformowała, że rząd zmieni zasady dotyczące zasiłków PUP, dla osób podróżujących do krajów z „zielonej listy”.

W dzisiejszym popołudniowym oświadczeniu minister Humphreys stwierdziła, że gabinet przychylił się do wniosków opozycji, ale i wielu organizacji pozarządowych, by znieść zasadę obniżania lub zawieszania zasiłku Pandemic Unemployment Payment w stosunku do osób, które podróżować będą do państw wciągniętych na irlandzką „zieloną listę”.

Minister Heather Humphreys:

– Poprosiłam moich urzędników o zmianę przepisów, aby osoby poszukujące pracy, które chcą podróżować do któregokolwiek z krajów znajdujących się na tzw. zielonej liście, mogły to zrobić i nadal otrzymywać zasiłki. W przypadku krajów, które nie znajdują się na zielonej liście, osoby mogą podróżować tylko z ważnych powodów.

Podstawą do tych zmian ma być przepis, który mówi, że nawet osoby poszukujące pracy, mogą udać się na dwutygodniowy urlop zagraniczny, a o ile poinformują o tym Social Welfare, nie tracą prawa do zasiłku dla poszukujących pracy. Co więcej, kryteria kwalifikujące do Pandemic Unemployment Payment (PUP), nigdy nie wspominały o podróżach międzynarodowych, jednak wytyczne dotyczące PUP zostały zaktualizowane w ostatni poniedziałek i zawierają zastrzeżenie, że takie mogą składać wnioski tylko osoby „rzeczywiście poszukujące pracy”. Tym samym, urzędnicy mogli twierdzić, że odbiorcy obu płatności nie są dostępni do pracy, jeśli wyjeżdżają za granicę, ponieważ mogą znaleźć się w sytuacji zmuszenia ich do izolacji.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Głęboka modernizac
Podatnicy zapłacili
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish