Płatne zwolnienia dla wszystkich – staną się prawem w Irlandii

Szef Labour Party z zadowoleniem przyjął decyzję HSE, które wyraziło swoją wstępną zgodę, aby wszyscy pracownicy w Irlandii, mogli korzystać z płatnych zasiłków chorobowych.

Inicjatywa zapoczątkowana przez Partię Pracy zyskała duże poparcie w parlamencie, a do propozycji laburzystów dołączyło Sinn Féin, Socjaldemokracja oraz liczne grono posłów niezależnych. Pomysł niezbyt spodobał się koalicji rządzącej i miała sporo zastrzeżeń , jednak decyzja HSE oraz dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, może wpłynąć na opinię Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party.

Lider Latour Party Alan Kelly:

– Tym tygodniu rozpoczęliśmy naszą kampanię #SickPayForAll i jak dotąd jest ona sukcesem, ponieważ wielu aktywistów, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i pracowników służby zdrowia pozytywnie zaangażowało się w naszą kampanię. Byłem zachwycony, widząc, jak dyrektor generalny HSE i dyrektor ds. klinicznych HSE zgodzili się z naszą kampanią i stwierdzili, że żaden pracownik nie powinien wybierać między pracą z objawami Covid a utratą wynagrodzenia. Wynika to z komentarzy naczelnego lekarza kraju, który wezwał do zajęcia się tą kwestią przez rząd. Zasiłek chorobowy jest ważną kwestią, jeśli chodzi o potencjalne rozprzestrzenianie się Covid, zwłaszcza klastrów. Osoby, które nie powinny iść do pracy, idą do pracy. To takie proste, widzieliśmy to w fabrykach mięsnych, w których tworzyły się skupiska zakażeń. Pracownicy, którzy mają objawy chorobowe, szczególnie ci, którzy są nisko opłacani w pracy, nie powinni czuć, że muszą iść do pracy, ponieważ boją się utracić wynagrodzenie i poświęcić własne zdrowie i zdrowie swoich współpracowników. Teraz gdy eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że należy wprowadzić środki, aby pracownicy obawiający się utraty wynagrodzenia nie musieli zgłaszać się do pracy, jeśli mają objaw Covid-19, rząd nie może dalej ignorować naszej kampanii. Prawo do płatnego zwolnienia chorobowego musi stać się trwałym elementem praw pracowniczych w Irlandii, aby pracownicy nigdy nie musieli wybierać między wynagrodzeniem a swoim zdrowiem, a my nie ustaniemy, dopóki nie stanie się to rzeczywistością. W ciągu najbliższych kilku tygodni przedstawimy tę ustawę w Dáil i potrzebujemy waszej pomocy, aby utrzymać presję na rząd. Udostępnij naszą najnowszą rozmowę wideo z rządem, aby #SickPayForAll stało się rzeczywistością.

Mind yourself, Alan Kelly, Leader of the Labour Party

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Nie będzie domów i
„Nadal kontrolujem