Plany Sturgeon mogą być zrujnowane

Do niedawna szefowa Szkockiej Partii Narodowej i premier Szkocji Nicola Sturgeon spędzała sen z powiek premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, ale ten od chwili opublikowania pewnego badania, ten chodzi z uśmiechem na ustach.

W Szkocji zbliża się termin wyborów do tamtejszego parlamentu, a co ważne, Szkocka Partia Narodowa, sondażowo, nie ma większości w parlamencie. O ile wynik z badania zostanie potwierdzony w głosowaniu, SPN może utracić mandat do sprawowania władzy w Szkocji, a Nicola Sturgeon fotel premiera.

Wybory do parlamentu w Szkocji zaplanowane są na jutro, więc niewiele zostało już czasu, aby przekonać wyborców, że ponownie powinni obdarzyć dużym mandatem społecznego zaufania ugrupowanie Sturgeon.

O ile Szkocka Partia Narodowa przegra jutrzejsze wybory, największą porażką może stać się to dla jej szefowej, która zapowiadała, że do 2023 roku, doprowadzi do ponownego referendum niepodległościowego, co zapoczątkuje proces rozłączenia z Wielką Brytanią i powrót do Unii Europejskiej.

Plany, jeżeli SPN nie będzie miało większości w parlamencie, nie dojdą do skutku i trzeba będzie odłożyć je na półkę, a wtedy nie będzie pewności, czy kiedykolwiek zostaną zrealizowane. W sondażu opublikowanym w The Scotsman, jaki przeprowadziła pracownia Savanta Comres, brakuje obecnie sześciu głosów, by Szkocka Partia Narodowa, ponownie zdobyła większość mandatów w tamtejszym parlamencie. Oczywiści pojawia się pewna możliwość i SPN może pozostać u władzy, ale będzie to wymagać koalicji z Partią Zielonych, która może dysponować dziewięcioma głosami.

Również w takim przypadku nie ma żadnej gwarancji, by w ogóle doszło do przeprowadzenia kolejnego referendum niepodległościowego, bo Zieloni, wcale nie są przekonani do tego pomysłu i chociaż stanowczo go nie odrzucają, to na plan pierwszy, wysuwane są inne kwestie, jakimi będą się zajmować w ewentualnej koalicji.

Podkreślić należy również, że od przegranego referendum, gdzie Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem w Koronie, niewiele się zmieniło i sondaże pokazują, że pomysł Szkockiej Partii Narodowej, nadal nie ma większości.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandzkie mleko pro
Nowy program sprzeda
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian