Plankton powinien się zjednoczyć

Nazywane przez mnie bezceremonialnie planktonem politycznym małe irlandzkie ugrupowania, w rozbiciu, nie mają żadnej możliwości, aby wpływać na politykę krajową, więc muszą coś z tym zrobić.

Rozmawiałem ostatnio z moją znajomą, nawiasem mówiąc, działaczką jednego z niewielkich ugrupowań i zapytałem właśnie o zjednoczenie, więc budowę koalicji przeciwko wielkim. Ta odpowiedziała z rozbrajającą szczerością, że nie ma takiej woli we władzach i chcą te swoje polityczne wózki, pchać każdy własnoręcznie.

To z kolei skłoniło mnie do rozważań, czy tak musi, a nawet czy powinno, skoro nawet historyczni wrogowie, by zatrzymać władzę w zachłannych polityki rękach, zbudowali koalicję zła, czy też złą koalicję, co pozostawiam czytelnikom do wyboru. W każdym razie, jak do tej pory, małe partie polityczne, zakrzykiwane są przez panujący triumwirat, więc ich pomysły, rzadko przebijają się do naszego życia, bo propozycje ustaw i rozwiązania systemowe, są najzwyczajniej w świecie blokowane.

Ważne jest też, że o ile partia ma poparcie rzędu 2 lub 4 procent, to i odbiór społeczny ich przekazu jest niski, ale to można naprawić.

W moim odczuciu wystarczy podążyć tropem trzech tenorów i dokładnie tak, jak uczynili to oni, zbudować szerszy blok. Śledząc na bieżąco doniesienia z tych właśnie kręgów, więc planktonowe, zauważyłem jakiś czas temu, że propozycje, a i pomysły na skompromitowanie władczej koalicji, są nadzwyczajnie zbieżne. To z kolei daje przekonanie, że wystarczy tylko chcieć, a wszystko może się zmienić i rząd oraz ich „oireachtasowe” maszynki do głosowania, będą musiały się wytężyć, by pokonać armię przeciwnika.

Co muszę podkreślić, a to też rzadko spotykane w mediach i nie mówię tu o polskojęzycznych, ale irlandzkich, że głosy planktonowych przedstawicieli, również sporadycznie widuje się, jako stanowisko ugrupowania lub pomysł do realizacji. Dominacja liderów jest w tych partyjkach mocno podkreślona, więc taki trochę zmonarchizowany styl przywództwa. Zagłębiając się jednak w meandry wewnętrznej polityki planktonu, znajdzie się wiele osób, a te, mają równie wiele do zaproponowania. Są to też ludzie inteligentni, mają pomysły i co najbardziej mnie do nich przekonuje, nie muszą posiłkować się przeróbkami dawniejszych, zapomnianych lub zdezelowanych idei, bo świeże spojrzenie, także ich cechuje.

Oczywiście w takich chwilach wracam do mojego marzenia z dawnych lat, kiedy mieszkałem jeszcze w Polsce, a już wtedy miałem wizję ugrupowania, złożonego z ludzi mądrych. W tym widziałem przedstawicieli różnych formacji, a wyznacznikiem przynależności do „Partii Mądrych”, było wyłącznie dobro Polski i obywatela oraz pomysł na przyszłość kraju. Także samo mogłoby stać się w Irlandii, bo jest z kogo wybierać, a wsłuchując się w głos działaczy, niekiedy nawet tych z poziomów lokalnych, z całą pewnością stwierdzić można, iż prawdziwych polityków, nie politykierów, tam nie brakuje.

Skrzętnie pominąłem tu największe ugrupowanie opozycyjne, co chyba zostało zauważone, ale przyznam, że Sinn Féin, kieruje się już teraz całkiem innymi priorytetami, a głównym stało się odebranie władzy z rąk dawniejszych, a obecnie zdewaluowanych potęg. Ten właśnie cel, założył na oczy Sinn Féin czarną opaskę, przez którą niewiele dociera, bo jak widać, również wyraźnie, postawiono sobie za punkt honoru, by za wszelką cenę, ale wejść na rządowe salony.

Na koniec słówko do planktonu, który czasami wydaje się zagubiony i zachowuje, jak dziecko we mgle, więc przyczajony, czaka na jakiś ruch koalicji i dopiero w reakcji, a nie jako działanie wyprzedzające, komentuje i krytykuje. Działać, nie czekać, bo hegemoni, mogą odzyskać siły, a krwawiące zwierzę, lepiej jest dobić, zanim uczyni ten ostatni śmiertelny skok i zaatakuje, rozrywając miękkie podbrzusze świętującego zwycięstwo łowcę.

Ach, byłbym zapomniał o reprezentacji elementu napływowego. To, że nie ma w strukturach partyjnych Polaków, lub są marginesem marginesu, nie oznacza, że nie ma tam innych nacji, bo są i o tym też warto pamiętać.  

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Mija właśnie 200 d
Witamy w najnowszym
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian