Plan zrealizowany w połowie

W ubiegłym tygodniu powinno zaszczepić się w Irlandii 10 000 osób, które zakwalifikowane zostały do czwartej grupy priorytetowej.

Problemy, jakie wywołały obawy o bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca, zmodyfikowały plany rządu i HSE, co w konsekwencji dało połowiczny poziom szczepień grupy 16 – 69 lat, u których występuje schorzenie, a to stawia je w grupie wysokiego ryzyka poważnej choroby, hospitalizacji lub śmierci z powodu Covid-19. Do ubiegłej niedzieli, zaszczepiono zaledwie 4157 osób, ale nie tylko brytyjska szczepionka, jest w Irlandii problemem.

Chodzi o ogólny brak wakcyn, które podaje się mieszkańcom Irlandii, więc chociaż dostawy są realizowane, nie są na takim poziomie, jak potrzeby i możliwości szczepień w kraju.

Zarówno osoby zakwalifikowane do tej grupy priorytetowej, jak i władze kraju, mówią o dużej frustracji w zakresie dostarczania szczepionek oraz realizacji programu szczepień, a rząd obawia się, że sytuacja, z jaką mamy do czynienia obecnie, trwać może jeszcze przez kilka miesięcy.

Obawy Irlandii, ale nie tylko jej, przedstawione zostały już na forum Unii Europejskiej i wzywa się Brukselę, by podjęła odpowiednie działania, które pozwolą na zwiększenie ilości dostaw. Przedstawiciele niektórych państw członkowskich twierdzą, że to Bruksela odpowiedzialna jest obecnie za druzgocąco niski poziom szczepień, gdyż przejmując kontrolę nad szczepionkami, więc podpisując umowy, ale i ich dystrybucją, wzięła pełną odpowiedzialność na siebie, chociaż nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Niektóre z krajów unijnych, same zaczęły szukać możliwości zaopatrzenia się w większe ilości szczepionek, niż wynika to z umów oraz dostaw realizowanych w ramach unijnego programu szczepień, co z kolei spotkało się z krytyką władz unijnych, a te, szukają winnych wśród producentów, którzy mają sprzedawać część swojej produkcji na tzw. wolnym rynku. Firmy farmaceutyczne zapewniają jednak, na co przedstawiają dowody, że cała ich produkcja szczepionek przeciwko Covid-19, dostarczana jest w ramach umów, jakie wcześniej zostały podpisane.

W przypadku Irlandii – prowadzone są rozmowy z administracją w Waszyngtonie, z którą władze wyspy, negocjują możliwość odkupienia części ich zmagazynowanych szczepionek firmy AstraZeneca. Amerykanie mają ich dużo, a odkupienie zaledwie 10% przetrzymywanych w magazynach wakcyn, całkowicie zmieniłoby sytuację w kraju, bo 30 milionów dawek, jakie są składowane, to łakomy kąsek dla Irlandii, ale też dla innych państw.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Garda zadowolona ze
Brak spójności dzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian