Plan szczepień rządu mocno zagrożony

Minister zdrowia poinformował w mijającym tygodniu, iż spodziewa się zaszczepić większość irlandzkiej populacji do września, ale plan, obarczony jest dużym ryzykiem niepowodzenia.

Przyznać trzeba, że minister Stephen Donnelly, powiedział, iż wszystko zależeć będzie od dostaw szczepionki AstraZeneca, bo to ona ma być w Irlandii głównym graczem, który pozwoli na podawanie wakcyny w każdym gabinecie lekarskim, szpitalu i ośrodku zdrowia, a nawet w mobilnych punktach szczepień, gdyż produkt tej firmy, nie wymaga specjalnych warunków transportu i przechowywania.

Departament Zdrowia poinformował jednak, że o ile szczepionka AstraZeneca Covid-19, podawana jest już w Wielkiej Brytanii, to nie można mieć pewności, czy zamówione ilości trafią do Irlandii i to w terminie, o którym wcześniej się mówiło, czyli w okolicach końca stycznia.

Powodem jest zmniejszenie produkcji szczepionki w zakładzie, który produkuje specyfik opracowany przez brytyjską firmę farmaceutyczną AstraZeneca. Producent czeka jeszcze na zatwierdzenie ich szczepionki do użycia, a decyzji Europejskiej Agencji Leków spodziewać się można 29 stycznia. Gwoli ścisłości można dodać, że dostawy na rynek unijny, miały rozpocząć się 27 stycznia tego roku.

Co istotne, wczoraj AstraZeneca poinformowała władze Unii Europejskiej, iż prawdopodobnie, nie uda jej się dostarczyć szczepionki zgodnie ze wcześniejszym harmonogramem, a i podkreślono, że nie ma to nic wspólnego ze zbliżającą się decyzją o zatwierdzeniu produktu, ani z rozpoczęciem produkcji. AstraZeneca, nie podała więcej szczegółów, a zaznaczyła jedynie, iż takimi podzieli się na przyszłotygodniowym spotkaniu z KE.

Na przyszły tydzień wyznaczono spotkanie Komisji Europejskiej z przedstawicielami AstraZeneca, a w tym udział wezmą również wysłannicy irlandzkiego Departamentu Zdrowia oraz HSE. Department of Health zaznacza, że na bieżąco monitoruje sytuację związaną ze szczepionką, nazywaną popularnie oksfordzką i jest świadomy problemu, jaki się właśnie pojawił.

Ze szczątkowych informacji wiadomo, że AstraZeneca planuje zwiększyć swoją produkcję w lutym i marcu, a dopiero wtedy, mogą pojawić się dostawy, o których wcześniej mówiono, więc cały program dostaw, opóźniony zostanie prawdopodobnie o około dwa do nawet sześciu tygodni.

Przed spotkaniem AstraZeneca z Komisją Europejską, ta podjęła próbę ustalenia, z czego wynikać mają opóźnienia w dostawach, ale do tej pory, nie ma żadnego dodatkowego komunikatu w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: Agence France-Presse

Polska-IE: Udostępnij
Dane mieszkaniowe St
To chłopakom nie po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian