Plan otwarcia szkół może być zmodyfikowany

Wczoraj opublikowano program ponownego otwarcia irlandzkich szkół, ale to program dosyć ogólnikowy, więc mówi się, że mógłby wyglądać inaczej.

Związki nauczycielskie dosyć dobrze przyjęły zapowiedzi nowej minister edukacji, którą została Norma Foley, jednak zwracają uwagę, że plan nie jest doskonały, bo nie bierze pod uwagę niektórych uwarunkowań. The Irish National Teachers Organisation przekonuje, iż część szkół, mogłaby zostać otwarta od nowego roku normalnie, ponieważ są na tyle duże i nowoczesne, że mogą rozpocząć pracę bez ograniczeń.

W przypadku irlandzkich szkół wprowadzona zostanie od września zasada jednego metra dystansu społecznego, co będzie wpływać na ilość uczniów w klasach, a to oznacza, że nauka powinna odbywać się wtedy w systemie rotacyjnym lub dwuzmianowym. Nauczyciele chwalą jednocześnie decyzję o zniesieniu w ich przypadku 2-metrowego dystansu, co poprawi sytuację w szkołach, jednak dalekie będzie od doskonałości.

Dlatego ważne jest, dodają związkowcy reprezentujący nauczycieli, aby szkoły, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, uruchamiane były, ale prawie normalnie. Nauczyciele deklarują, iż będą nadzorowali zachowania uczniów, namawiali ich do zachowania dystansu, ale jednocześnie chcą prowadzić zajęcia przy pełnych klasach.

Swoje propozycje dotyczące ministerialnego planu, stowarzyszenia nauczycieli prześlą w tych dniach do Departamentu Edukacji i mają nadzieję, że nowa minister, zezwoli na częściowe zmiany w zasadach funkcjonowania szkół, a i uszczegółowi plan uruchamiania placówek edukacyjnych.

Bogdan Feręc

Źr: Irish National Teachers Organisation/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
To nie będzie dobry
Kontrowersyjni wicem
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish