Płace w 2019 roku wzrosną o 2,6%, by zatrzymać pracowników

Grupa IBEC, zrzeszająca pracodawców ostrzegła władze krajowe, iż sytuacja na rynku zatrudnienia zaczyna się zmieniać, a i utrudnia firmom znalezienie pracowników.

W komunikacie IBEC znalazła się informacja, iż problem jest złożony, bo na ten nałożyło się kilka czynników. Pierwszym i głównym, jaki wymieniono w raporcie, jest brak odpowiedniej ilości, ale koszt wynajęcia mieszkania, co utrudnia znalezienie pracowników, a kolejnymi przyczynami obaw przedsiębiorców stały się kulejący transport oraz opieka nad dziećmi.

W prognozach na najbliższe miesiące IBEC przewiduje, że irlandzka gospodarka rozwijać się będzie w tempie umiarkowanym, więc w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie ok. 5,9%, natomiast w roku przyszłym przewidywany wzrost sięgnie 3,1%.

Powodem niższych wskaźników wzrostu mogą być różne czynniki, w tym te, które zostały wymienione, ale też zwalniające gospodarki europejskie, czyli m.in. zmniejszy się ilość zamówień od kontrahentów z Europy. Kilka działów gospodarki może i nadal będzie mogło cieszyć się dużymi wzrostami, ale to nie wpłynie na całość przyszłorocznych wyników, a i może być zniwelowane przez braki pracownicze.

IBEC przekonuje, że problemy mieszkaniowe, opieka nad dziećmi i transport, utrudniają zatrudnianie i zatrzymywanie pracowników, co wiązane jest z zawieszeniem planów o ekspansji firm. Raport mówi też, że Irlandia wciąż jest atrakcyjna dla osób z zagranicy i imigranci chcieliby związać się na dłużej z wyspą, jednak brak mieszkań i wysoki koszt najmu, wpływa na decyzje imigrantów i wyborze innego kraju do pracy i życia. Jednocześnie Irlandię uznano obecnie za kraj mniej atrakcyjny dla emigracji zarobkowej, niż było to jeszcze pięć lat temu, a to w dłuższym okresie może wpływać na brak rąk do pracy i co się z tym łączy nierozerwalnie, wyspę dotykać będzie niższy wzrost gospodarczy z powodu braku możliwości rozwoju firm.  

IBEC dodaje, iż odpływ pracowników widoczny jest już teraz, a jak wynika z analiz CSO, więcej obywateli Republiki Irlandii emigruje z kraju, niż do niego powraca. Podobnie, chociaż nie w takim stopniu dzieje się w grupie pracowników napływowych, więc problem z siłą roboczą, wyszedł właśnie na światło dzienne.

Pracodawcy chcąc bronić się przed ucieczką pracowników, uznali, że mogą zatrzymać ich przy sobie i już ponad 77% firm zapowiada, że w przyszłym roku podniesie płace. Średnia podwyżka płac prognozowana jest na poziomie 2,6%, dodaje IBEC.

Bogdan Feręc

Źr: IBEC

Podziel się:

Szpitalne statystyki
1 miliard euro na ir
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn