PIT przez internet najpopularniejszą usługą

  • Wg badań Ministerstwa Cyfryzacji (MC) składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną jest zdecydowanie najpopularniejszą e-usługą w administracji. Zna ją 83 proc. zbadanych internautów.
  • Natomiast z dostępnej od tego roku usługi Twój e-PIT skorzystało ok. 7 milionów Polaków.

Jak podaje MC, najpopularniejszą usługą online jest możliwość wysłania deklaracji podatkowych (PIT). Z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT skorzystało blisko 7 milionów Polaków, a w sumie kilkanaście milionów osób rozliczyło się online z urzędem skarbowym.

„Popularność tego rodzaju usług potwierdzają nasze badania, które przeprowadziliśmy w ramach projektu +Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych+. Składanie online deklaracji podatkowych to najczęściej wykorzystywana usługa elektroniczna. Zna ją 83 proc. zbadanych przez nas internautów, natomiast korzystało z niej 53 proc. Niemal każdy (92 proc.) ocenia realizację tej usługi dobrze lub zdecydowanie dobrze” – informuje MC.

W trakcie badania o e-usługi zapytano również osoby w wieku 45-64 lata, które nie korzystają z internetu. Ta grupa zna średnio trzy e-usługi, głównie z telewizji, od rodziny i znajomych. Osoby te również wskazały na możliwość złożenia online deklaracji podatkowych (obok wniosku Rodzina 500+ oraz sprawdzenia punktów karnych).

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla także coraz większą popularność profilu zaufanego (PZ), który umożliwia korzystanie z usług elektronicznych. W okresie od lutego do kwietnia br. założono ponad 931 tys. nowych PZ. Jedną z pierwszych e-usług, z jakiej skorzystali ich właściciele, było sprawdzenie i wysłanie PIT-a przez internet.

www.gov.pl

Podziel się:

Polonijna młodzież
Kantar: Wskaźnik kl
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn