Piotr Słotwiński: Glanworth

Glanworth to niewielka miejscowość w hrabstwie Cork, za to z wyjątkowym mostem, ruinami zamku i dominikańskiego klasztoru oraz z XIX-wiecznym, interesującym młynem. Dwa kilometry od wioski znajduje się Labbacallee, megalityczny grobowiec sprzed 4 tysięcy lat.

Zdj. główne: Glanworth Bridge
Glanworth Bridge łączący dwa brzegi rzeki Funshion, jest datowany na 1446 rok. Zgodnie z umieszczoną na nim tablicą, jest to „najstarszy i najwęższy działający most drogowy w Europie” – przy czym trzeba zauważyć, że są w Irlandii mosty starsze, są na pewno i węższe, po prostu ten jest najstarszy z najwęższych albo najwęższy z najstarszych – do wyboru 😉 Dwa samochody nie mogą się na nim wyminąć dlatego wprowadzono tam sygnalizację świetlną.

/Powyżej: Glanworth Castle/
Glanworth Castle to anglo-normański zamek z XIII wieku. Pierwotnie został zbudowany przez rodzinę de Cauntetons /Condon/, osadników Norman, którzy przybyli w rejony Cork w XII wieku. Od XIV wieku zamek należał do rodziny Roche, w XV wieku został znacznie rozbudowany. Skonfiskowany w wieku XVII po kampanii Cromwella, popadł w ruinę. Z wykopalisk przeprowadzonych w latach 1982–1984 wiemy, że zamek został zbudowany w czterech głównych etapach: pierwszym była prosta prostokątna wieża otoczona murem z bramą od strony zachodniej. Później bramę rozbudowano i przekształcono w rezydencję. W trzecim etapie pochodząca z XV wieku stróżówka została przekształcona w wysoki budynek mieszkalny. Wreszcie w XVII wieku we wnętrzu dziedzińca zbudowano kuchnię i wolnostojący piec chlebowy. Podczas wykopalisk na jednej ze ścian znaleziono również Sheela-na-Gig, zapewne jako „magiczną ochronę” przed atakiem.

/Powyżej: Glanworth Abbey/
Glanworth Abbey to opactwo dominikanów założone w 1475 roku przez rodzinę Roche. Klasztor został zamknięty w 1541 r. Podczas kampanii Henryka VIII przeciwko Kościołowi opisano go jako posiadający „cmentarz, kościół z dzwonnicą, krużganek, hol i inne budynki”. Do dzisiaj przetrwały tylko ruiny kościoła.

/Powyżej: Glanworth Mill/
Glanworth Mill to młyn wodny znajdujący się tuż przy zamku. Zbudowany go w 1840 roku i jest – jak się podaje – ostatnim w Irlandii zachowanym młynem z „odwróconym kołem wodnym”, które umożliwia jego pracę niezależnie od kierunku przepływu wody.

Autor: Piotr Słotwiński 

Żr: piotrslotwinski.com

Polska-IE: Udostępnij...
Lista Przebojów Pol
DlaHandlu.pl: Pandem
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish