Piotr Słotwiński: Courtmacsherry

Na niedzielną wycieczkę wybraliśmy się do Courtmacsherry, żeby zobaczyć pomnik upamiętniający Patricka Keohane’a, irlandzkiego członka ekspedycji Terra Nova na Antarktydę /oficjalna nazwa wyprawy: Brytyjska Ekspedycja Antarktyczna 1910/. 

Patrick Keohane urodził się w Courtmacsherry w 1879 roku. Wstąpił do Royal Navy i awansował do stopnia podoficera. W wieku 30 lat został wybrany do dołączenia do wyprawy poprowadzonej przez Roberta Falcona Scotta. Pięciu spośród członków ekspedycji dotarło na biegun 17 stycznia 1912 roku, 33 dni po Amundsenie i jego towarzyszach. Jednak w drodze powrotnej wszyscy członkowie tej grupy zginęli. Keohane był jednym z liderów zespołu ratunkowego, który później znalazł ciała Scotta i niektórych członków zespołu, którzy zamarzli na śmierć w swoim namiocie. Po wyprawie na biegun południowy służył w marynarce wojennej i straży przybrzeżnej a podczas II wojny światowej był instruktorem w Valkyrie – tajnej szkole dla operatorów radarów i telegrafów na Wyspie Man.

Patrick Keohane zmarł w Plymouth w 1950 roku, mając 71 lat. W 2012 roku staraniem mieszkańców w Courtmacsherry stanął pomnik upamiętniający tego niezwykłego Irlandczyka.

Powyżej: pomnik Patricka Keohane’a

Autor: Piotr Słotwiński 

Źr: piotrslotwinski.com

Polska-IE: Udostępnij
Lista Przebojów Pol
Soki owocowe: fakty
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian