Pierwszy sklep socjalny w Katowicach

Umowę na prowadzenie sklepu socjalnego w Katowicach podpisali w czwartek przedstawiciele lokalnych władz i Fundacji Wolne Miejsce. W lokalu, który ma zacząć działać za kilka miesięcy osoby w trudnej sytuacji życiowe będą mogły kupić podstawowe artykuły w cenach niższych niż rynkowe.

Według lokalnych władz to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Sklep poprowadzi Fundacja Wolne Miejsce, która została wyłoniona w przetargu, ogłoszonym przez miasto. Wcześniej jej zadaniem będzie wyremontowanie przekazanego przez samorząd lokalu.

Jak informuje magistrat, powstanie sklepu socjalnego ma być wyjściem naprzeciw osobom doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych, ubóstwa i kryzysów życiowych pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. epidemia, utrata pracy czy nagłe kalectwo.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

“Sklep ten będzie pierwszą tego typu placówką handlu detalicznego w Polsce, w której osoby uprawnione będą mogły zaopatrzyć się w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej” – podają katowiccy urzędnicy.

Zgodnie z rozstrzygniętym konkursem sklep będzie prowadziła Fundacja Wolne Miejsce, znana z wielu dobroczynnych inicjatyw. Organizowała ona spotkania m.in. świąteczne dla samotnych, a także koordynowała działania związane z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii.

Sklep powstanie w przekazanym przez miasto lokalu przy ul. Tysiąclecia 82. Wkład miasta to także dofinansowania Fundacji w kwocie 20 tys. zł. Lokalne władze liczą, że sklep zacznie działać w październiku br., ale – jak zaznaczają – termin ten może się zmienić z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną i konieczność przeprowadzenia remontu lokalu.

Głównymi uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym będą osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Klienci będą musieli spełnić kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach.

Dodatkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym. Zakłada się wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla jednej osoby.

W lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń, w której m.in. osoby, które skorzystały z zakupów w sklepie będą mogły usiąść i napić się dobrej kawy. 

Polska-IE: Udostępnij
Przesłanie z okazji
Piątkowski: Od 1 wr