Pierwszy protest wobec obniżek płac w Ryanair. Skutki są opłakane

Należące do Ryanair linie lotnicze Laudamotion poinformowały dzisiaj, że zamykają jedną ze swoich baz lotniczych, a dzieje się tak, gdyż nie ma zgody na obniżenie płac w wiedeńskim oddziale firmy.

Wcześniej Ryanair zapowiadał, iż zmuszony jest do obniżenia płac wszystkim pracownikom zatrudnionym w Grupie Ryanair, aby ratować miejsca pracy, chociaż zapowiedziano także zwolnienie 3000 osób. Decyzja Grupy Ryanair przekazana została m.in. pracownikom Laudamotion, ale reprezentująca ich centrala związkowa VIDA* stwierdziła, że nie ma na takie postępowanie, czyli obniżenie płac zgody, co skutkuje zamknięciem bazy w Wiedniu.

W oficjalnym oświadczeniu VIDA czytamy, że obniżenie pensji pracowników Laudamotion w wiedeńskiej bazie doprowadzi do sytuacji, iż będzie to wstęp od obniżenia im wypłat poniżej gwarantowanego progu dochodów w Austrii.

W związku z tym w tej bazie pracę straci ponad 300 osób, gdyż Grupa Ryanair uznała, iż nie może pozwolić sobie na utrzymanie tak wysokiego stanu załogi, a części zwolnień w Austrii można było uniknąć, wyrażając niechętną, ale aprobatę dla planu ratunkowego.

Wg niepotwierdzonych informacji, jakie docierają do nas z innych baz Laudamotion, które znajdują się w niemieckim Düsseldorfie i Stuttgarcie oraz Palma de Mallorca w Hiszpanii, tam członkowie tej linii nie podjęli jeszcze ostatecznych decyzji o wydaniu zgody na obniżenie pensji, ponieważ nadal trwają konsultacje. W świetle informacji Ryanair o zamknięciu bazy w Wiedniu można się jednak spodziewać, że w tych trzech lokalizacjach, bardzo głęboko rozważać będzie się propozycję Ryanair.

Michael O’Leary, który już tydzień temu mówił możliwość takiego działania, zaznaczył wtedy, że Laudamotion może nie przetrać kryzysu.

Bogdan Feręc

Źr: Vida.at

*VIDA – związek zawodowy reprezentujący pracowników z branży transportowej i usługowej w Austrii. 

Polska-IE: Udostępnij...
An Post uruchamia pr
Dołączyła do nas
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish