Pierwszy kraj zatwierdził covidowe szczepionki do użytku

Firma Pfizer-BioNTech może być zadowolona, ponieważ pierwszy kraj na świecie, zatwierdził do użycia szczepionkę przeciwko koronawirusowi i jest to szczepionka, właśnie tego giganta farmaceutycznego.

Państwem liderem, który wprowadził jednocześnie zgodę na masowe zastosowanie szczepionki, jest Wielka Brytania, a rząd tego kraju spodziewa się, że rozpocznie program podawania specyfiku za najdalej 7 dni. W komunikacie stwierdzono, że szczepionka przeciwko Covid-19, ma wysoką, bo 95 proc. skuteczność, a i jest bezpieczna dla osób, które zostaną poddane szczepieniu.

Rząd Wielkiej Brytanii prace nad rozporządzeniem potraktował, jako pilne i w takim samym trybie opracował przepisy w tym zakresie.

Co ciekawe, nawet w USA, gdzie siedzibę na Pfizer i Niemczech, a tam znajduje się firma BioNTech, nie decydowano się jeszcze wprowadzić takich przepisów, a gabinety obu państw czekają na oficjalne potwierdzenie jej przydatności i bezpieczeństwa, które dopiero wydać mają amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz jej europejski odpowiednik Agencja ds. Leków. W przypadku USA – tamtejszy urząd legalizacji produktów medycznych, sprawą zatwierdzenia szczepionki Pfizera do wprowadzenia na rynek, zajmie się dopiero 10 grudnia. W podobnym terminie kwestię bezpieczeństwa i skuteczności rozpatrywać będzie Europejska Agencja ds. Leków i Produktów Medycznych.

Wielka Brytania ma również nadzieję, że już wkrótce otrzyma od Pfizera 40 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, a przed końcem roku, 10 milionów dawek.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
A ten swoje…
Ryanair przewiózł
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian