Pierwszy dzień wiosny

W zalewie informacji o wirusie zapominamy czasami o innych ważnych wydarzeniach, a te, jak np. pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przypada właśnie dzisiaj.

Teoretycznie o północy rozpoczęła się pierwsza doba wiosny 2020, co powinno nas przekonać, że wkrótce zacznie robić się ciepło, na ile to możliwe w Irlandii. Nie będzie nam dane jednak wrzucać Marzanny do rzeki, bo przecież obowiązuje zakaz zgromadzeń, ale nawet pomimo tego, wiosna także powinna przyjść.

Oznaki wiosennej aury mamy już od kilku dni, bo to i dużo słońca, a i zmiana układów barycznych, więc tylko czekać, jak rozwiną się liście na drzewach i Zielona Wyspa, zazieleni się w całości.

Z tą wiosną to jest trochę problemów, bo nie zawsze astronomiczna pokrywa się z kalendarzową i tak było właśnie w tym roku. Otóż wiosna astronomiczna, przyszła do nas już wczoraj, czyli w piątek 20 marca i było to o godzinie 4:50 czasu GMT.

Dzisiaj jednak mamy tę bardziej znaną, czyli kalendarzową, więc powiedzmy to sobie otwarcie, wiosna w pełni.

Jest też nieco gorsza sprawa, a i o tej warto powiedzieć, bo 21 marca, to tradycyjnie dzień wagarowicza, ale w tym roku się nie udało. Po pierwsze mamy sobotę, a po drugie, szkoły są zamknięte, gdyż wirus pokrzyżował wiele planów, w tym te uczniowskie.

Jakby jednak na to nie patrzeć, cieszmy się wiosną, a i pamiętajmy, że wkrótce będziemy mieli jakże wiosenne święta Wielkiej Nocy. W tym roku Wielkanoc przypada na 12 dzień kwietnia.

Bogdan Feręc

Źr: mat. prasowe

Polska-IE: Podziel się...
Wzywają do podniesi
Do czego przydaje si
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish