Pierwszy dzień powrotu do wolności

18 maja 2020 roku to dzień przełomowy dla Irlandii, bo właśnie dzisiaj zniesione zostaną pierwsze pandemiczne ograniczenia, a te niejedną osobę w kraju doprowadzały do złości.

Tu jednak pojawiają się też ostrzeżenia i takie wystosował do mieszkańców Irlandii główny specjalista kliniczny w HSE dr Colm Henry, który apeluje, aby nadal stosować się do wszelkich zaleceń i stosować zalecane środki ochronne, ale też dystans społeczny. Ważne jest również, dodaje dr Henry, by w czasie stopniowego łagodzenia obostrzeń zachować ostrożność w kontaktach, co pomoże w uchronieniu się przed ewentualnym zakażeniem.

Dr Colm Henry jest przekonany, czemu dał wyraz w wypowiedzi dla The Times, iż wprowadzenie blokady kraju, pozwoliło na uniknięcie ogromnej ilości zakażeń, jak miało to miejsce np. u naszych wschodnich sąsiadów, ale i przed nadmierną ilością zgonów. Dr Henry zaznaczył, że nie można teraz czuć się całkowicie bezpiecznie i o ile przypadki zachorowań zaczną nadmiernie wzrastać, może dojść do sytuacji, iż kraj ponownie wprowadzać będzie jakieś ograniczenia.

Pierwszy etap odmrażania kraju, który zapoczątkowany zostanie dzisiaj, czyli 18 maja, zakończy się pod koniec sierpnia, bo zgodnie z planem, ostatnia z faz zdejmowania z kraju i naszych praw obywatelskich kajdanek, rozpocznie się 10 sierpnia 2020 roku. Po kolejnych dwóch tygodniach wrócimy do „normalności”.

Departament Zdrowia Republiki Irlandii poinformował, że wczoraj potwierdzono 64 przypadki zakażenia koronawirusem, co daje ogólną liczbę zakażonych w wysokości 24 112 osób, a 10 zgonów spowodowanych było Covid-19. Tym samym ilość przypadków śmiertelnych urosła do 1543 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/The Times

Polska-IE: Udostępnij...
100 dni bez rządu
Trzy kroki znoszenia
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish