Pierwsze szczepienia w Irlandii już 30 grudnia

29 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA), podjąć ma decyzję o zatwierdzeniu – lub nie – szczepionki przeciwko Covid-19, a to oznacza, że już następnego dnia, można rozpocząć szczepienia.

Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień spodziewa się, że w przypadku jej zatwierdzenia, proces podawania szczepionki, będzie można rozpocząć już 30 grudnia, więc wtedy, pierwsze osoby otrzymają wakcynę. Władze, co powiedziała przewodnicząca Komitetu Doradczego profesor Karina Butler, przygotowują się do tego zadania, więc tuż po decyzji EMA, rozpoczną akcję szczepień.

W pierwszej kolejności, co zostało już zapowiedziane, szczepionkę otrzymają grupy, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz wiek, najbardziej narażone są na zakażenia i powikłania powodowane wirusem SARS-CoV-2, a następnie kolejne osoby będą mogły poddać się szczepieniu.

Profesor Butler podkreśliła, że szczepienia w Irlandii, będą w pełni dobrowolne, jednak będzie się namawiać mieszkańców kraju, aby szczepili się wszyscy. Wg przewodniczącej tylko masowe szczepienia, uchronią Irlandię przed powrotem pandemii i kolejnych fal zakażeń, a co się z tym wiąże, blokad.

Profesor Karina Butler poinformowała również, iż ma nadzieję, że proces zatwierdzania szczepionki przez Europejską Agencję Leków, przebiegnie sprawnie. Butler zapewniła w swojej wypowiedzi, że władze medyczne, sanitarne oraz rządowe, wykazują, już teraz, wysoki stopień przygotowania do rozpoczęcia szczepień, a strategia działań, jest mocno zaawansowana.

Obecnie dopracowuje się szczegóły podawania szczepionek, co da możliwość rozpoczęcia szczepień, natychmiast po zatwierdzeniu specyfiku przez Unię Europejską.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland to receive EU
Państwa UE tracą n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian