Pierwsze szczepienia rozpoczną się w piątek?

W tym tygodniu oczekuje się pierwszej decyzji o zatwierdzeniu szczepionek przeciwko Covid-19 do użycia, a jej zatwierdzenie może skutkować rozpoczęciem szczepień już w najbliższy piątek.

Kiedy w Europie czeka się na tę decyzję, a pojawi się pod koniec grudnia, w USA prace znacznie przyspieszyły i amerykańska Agencja ds. Leków FDA, spotka się w czwartek, by podjąć ostateczną decyzję. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli administracji Donalda Trumpa, to zgoda na wprowadzenie do użytku szczepionki produkowanej przez Pfizer-BioNTech, zapadnie już w najbliższy czwartek, a dnia następnego, będzie można rozpocząć proces szczepień.

FDA, co zaznaczył jej członek zespołu doradczego dr James Hildreth, ma już pełen obraz potencjalnej szczepionki, przeanalizowano dokumentację, ale i wysłuchano opinii ekspertów, więc pozostało teraz wyłącznie, na drodze głosowania, covidową szczepionkę zatwierdzić lub odrzucić. Dr Hildreth dodał, że o ile FDA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, to będzie można nią szczepić natychmiast, co z kolei może stać się już dzień po opublikowaniu decyzji.

Podobnego zdania są inni lekarze i specjaliści z dziedziny wirusologii, którzy są przekonani, że szczepionka, jako bezpieczna, zatwierdzona zostanie do wprowadzenia jej do użycia, a w USA, proces dystrybucji, rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. To z kolei pozwala twierdzić, iż pierwsze osoby, zaszczepione zostaną już w piątek.

Członek komitetu doradczego ds. szczepionek FDA oraz prezes i dyrektor naczelny Meharry Medical College dr James Hildreth wyjaśnia, jak możliwe było opracowanie szczepionki w tak krótkim czasie. Wg Hildretha zawdzięczamy to wysokiemu rozwojowi technologicznemu, infrastrukturze oraz ośrodkom badań, które są obecnie bardzo zaawansowane, podobnie, jak poziom nauki.

Bogdan Feręc

Źr: NBC News

Polska-IE: Udostępnij
Nie warto wracać do
Chłopcy Kontra Basi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian