Pierwsze szczepienia już 11 grudnia?

Szczepionka przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer-BioNTech przeszła testy laboratoryjne i te, prowadzone na grupach kontrolnych, co otworzyło drogę do wystąpienia o zgodę na jej dystrybucję.

Wnioski zostały złożone, a pierwszy z nich rozpatrywany będzie już 10 grudnia tego roku, przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jeżeli posiedzenie odbędzie się bez komplikacji, to tego samego dnia, możemy doczekać się dopuszczenia do użycia szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Jak dodaje dr Anthony Fauci, czołowy amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych w kraju, w takim przypadku, masowe szczepienia ludzi, mogą rozpocząć się już 11 grudnia, co będzie wstępem do zakończenia pandemii na świecie.

Główny doradca amerykańskiej administracji w zakresie programu szczepień dr Moncef Slaoui stwierdził, że wszystko jest już przygotowane i USA, czeka teraz wyłącznie na zgodę Agencji ds. Leków.

Dr Moncef Slaoui:

– W ciągu 24 godzin od zatwierdzenia, szczepionka zostanie dostarczona w odpowiednie miejsca, w obszarach, które wskażą władze stanowe. Te będą mogły powiedzieć również, jakich ilości potrzebują.  

Slaoui dodał, że szczepionka musi być podana w dwóch dawkach, by była skuteczna, a poszczególne stany decydować będą, kto otrzyma ją w pierwszej kolejności.

Firma Pfizer zadeklarowała, że do końca roku, dostarczy na amerykański rynek ok. 25 milionów podwójnych dawek szczepionki.

Rząd USA spodziewa się natomiast, że odporność, kraj uzyska po zaszczepieniu 70% całej jego populacji, a ten cel może osiągnąć do maja przyszłego roku.

Bogdan Feręc

Źr: New York Times

Polska-IE: Udostępnij
Nie będzie już mie
Przedświąteczne os
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian