Pierwsze ograniczenia znikną w poniedziałek. Oficjalnie Varadkar ogłosi to w piątek

Premier Leo Varadkar wyraził przekonanie, że już w poniedziałek znikną pierwsze ograniczenia, a stanie się tak, gdyż „wszystko zmierza we właściwym kierunku”.

Premier dodał, iż nadal są pewne obawy o rozluźnienie zasad blokady, ale chodzi głównie o możliwości kraju w testowaniu osób podejrzanych o zachorowanie spowodowane wirusem SARS-CoV-2. Varadkar potwierdził, że w poniedziałek rozpocznie się pierwsza faza łagodzenia ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii, ale oficjalna informacja w tej sprawie przedstawiona zostanie pod koniec tygodnia.

Leo Varadkar:

– Jeśli przez następne kilka dni ostrych restrykcji wszystko będzie szło w dobrym kierunku, to gabinet w piątek da zielone światło na zmiany, które wejdą w życie w poniedziałek.

W związku z tą zapowiedzią dozwolone zostaną spotkania w małych grupach, o ile zachowany będzie dystans społeczny, a i do pracy wrócą pracownicy zewnętrzni, czyli np. budowlańcy. Otwarte zostaną też niektóre sklepy, w tym centra ogrodnicze.

Leo Varadkar mówiąc o problemach z pobieraniem i testowaniem próbek, stwierdził:

– W idealnym świecie testy będą przeprowadzane w ciągu 24 lub 48 godzin. Wydaje się, że nikt na całym świecie, nie robi tego, a przynajmniej w niewielu miejscach, ale mamy nadzieję, że zdecydowana większość testów powróci do nas w ciągu 72 godzin, Jeszcze nas tam nie ma, ale dążymy do tego wyniku. Wiem z własnej praktyki klinicznej, że dla pracowników służby zdrowia bardzo szybko uzyskujemy wyniki, ale dla osób, które nie są pracownikami służby zdrowia, często zajmuje to pięć dni, a czasem więcej. I to jest zbyt wolne tempo.

Bogdan Feręc

Źr: Today.FM

Polska-IE: Udostępnij...
Nowa Komisja ds. Cov
Komisja Europejska b
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish