Pierwsza partia szczepionki w Irlandii, jeszcze w tym roku?

Jak dowiedział się Irish Independent, jeżeli szczepionka przeciwko koronawirusowi zostanie zatwierdzona do użytku, do Irlandii trafi pod koniec tego roku.

Pierwsza partia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, może być gotowa na kilka tygodni przed końcem roku, a o ile proces rejestracji przebiegnie po myśli producenta, w Irlandii może być dostępna, już w grudniu tego roku.

Badania kliniczne prowadzone są obecnie bardzo szybko, powiedział dyrektor zarządzający Pfizer Ireland Paul Reid (zbieżność nazwisk przypadkowa), który jest przekonany, że specyfik, który występować będzie, jako szczepionka eksperymentalna, może być zatwierdzony do natychmiastowego użycia. Do takiego postępowania uprawniać będzie m.in. autoryzacja Amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków, chociaż potrzebna jest też zgoda Europejskiej Agencji ds. Leków.

Przed wprowadzeniem szczepionki na rynek, trzeba będzie wykonać jeszcze serię testów i badań, ale nie powinno to zająć zbyt dużo czasu, więc z dużym prawdopodobieństwem można mówić, że szczepionka przeciwko koronawirusowi, pojawi się  w Irlandii przed końcem roku, powiedział dyrektor giganta biotechnologicznego Reid.

CEO Pfizer Ireland Paul Reid:

– Możemy mieć 100 milionów dawek do końca 2020 r., ponieważ mamy zabezpieczoną przedterminową umowę kupna z Komisją Europejską, część z tego będzie obejmować ilość, którą naszym zdaniem możemy udostępnić w całej Europie.

Co ważne, do podawania zatwierdzonej szczepionki przygotowuje się już HSE, której szef dr Paul Reid (zbieżność nazwisk przypadkowa), powiedział, że kierowana przez niego instytucja, tworzy już plan działania i opracuje schemat podawania szczepionki członkom społeczeństwa. Wydaje się, bo dr Reid nie przedstawił szczegółów, że w pierwszej kolejności ze szczepionki skorzystać będą mogli pracownicy tzw. pierwszej linii oraz osoby starsze.

Następnie szczepieniom, raczej dobrowolnym, chociaż i w tym przypadku nie można mieć pewności, poddane zostaną kolejne grupy społeczne.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Independent

Polska-IE: Udostępnij
Day Report recommend
Ulubione miejsca Irl