Pierwsza irlandzka ekologiczna ciężarówka

Firma Virginia International Logistics z Cavan zrealizowała pierwszą dostawę ciężarówką o zerowej emisji węgla.

Podróż była długa, bo wiodła z Ballyjamesduff w hrabstwie Cavan do Caen w północnej Francji, a droga w obie strony liczyła sobie 1121 km. Pierwsza podróż tego rodzaju dostawy odbyła się w ubiegłym tygodniu, a samochód napędzany jest biogazem, który dostarczono do Irlandii przez Gas Network Ireland.

Transport zawierał wołowinę z zakładu Liffey Meats, a ta firma wyraziła zadowolenie, że jej produkty transportowane są obecnie pojazdem ekologicznym.

To dopiero pierwsza jaskółka na transportowych drogach Irlandii, ale od czegoś należało zacząć, więc trzeba mieć nadzieję, że wkrótce na wyspie pojawi się więcej takich ciężarówek, a i rozwinięta zostanie sieć punktów tankowania biogazu. Obecnie gaz CNG można tankować właściwie tylko w stoczni w Dublinie, jednak Virginia International Logistics namawiać będzie Gas Network Ireland, by przedsiębiorstwo rozwinęło sieć punktów tankowania tego paliwa.

Ocenia się, iż sieć, która zapewni przejście na ten rodzaj napędu, kosztować może około 1 mln euro, w pierwszej fazie realizacji projektu, ale przyniesie zyski dla wyspy, również w wymiarze ekologicznym.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Irish Times

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish