Pierwsza dobranocka ma 57 lat

2 października 1962 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszą dobranockę – Jacka i Agatkę.

Tytułowe postacie były dwiema pacynkami zaprojektowanymi przez Adama Kiliana. Twórcą serii była Wanda Chotomska, a głosu użyczała Zofia Raciborska. Ta występowała również w bajce jako “Zosia” – sąsiadka komentująca dane wydarzenia.

Od 2 października Jacek i Agatka było emitowane trzy razy w tygodniu, o 19:20.

Co ciekawe – pierwsze odcinki powstawały “na żywo” w studio telewizyjnym. Każdy epizod oparty był na dialogach, w których były zawarte różne historyjki. Z nich widz miał poznać ciekawostki odnośnie otaczającego go świata. Nawiązywała np. do nadchodzących świąt i skłaniała dzieci do różnych aktywności. Odcinki zazwyczaj trwały około dziesięć minut.

Dobranocka / “Jacek i Agatka” / odc. 1 – Gąsior

Lata 60-te były początkiem powstawania bajek animowanych dla dzieci. Jacek i Agatka”to właściwie pionerzy dla kolejnych postaci, takich jak Miś Uszatek czy Bolek i Lolek. Po stworzeniu kilku kolejnych serii w latach 70-tych Dobranockę przemianowano na Wieczorynkę, którą przesunięto na 19:00.

Do dzisiaj ludzie lubią wracać do Jacka i Agatki, np. używając ich nazwy dla przedszkoli. Powstało także mnóstwo płyt, książek czy zabawek odnoszących się do bajki.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaGospodarka

Polska-IE
POLICJANT JADĄC NA
Dlaczego się objada
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish