Piękna Helena wraca do pracy

Dzisiaj do pracy wraca po półrocznym urlopie macierzyńskim minister Helen McEntee, która, jako pierwsza, w okresie sprawowania urzędu, urodziła dziecko.

Helen McEntee, jest ministrem sprawiedliwości, a do tej pory, zastępowały ją minister opieki społecznej Heather Humphreys i wiceminister Hildegarde Naughten.

Ze względu na sytuację, w jakiej znalazła się minister McEntee, rząd rozpoczął prace nad nowelizacją przepisów o urlopach macierzyńskich dla wyższych urzędników państwowych, bo tym, urlop macierzyński nie przysługuje. Zmuszeni są oni przebywać na zwolnieniach lekarskich lub korzystać z urlopu bezpłatnego.

Już w początkach roku premier Martin powiedział, że sytuacja w zakresie sprawowania wyższych funkcji urzędniczych znacznie się zmieniła i coraz więcej kobiet spotyka się na takich urzędach, więc należy dostosować przepisy do wymagań, jakie postawiło życie. Podobnie stanie się w przypadku urlopów ojcowskich, bo i te, nie przysługują wyższym urzędnikom państwowym.

Przepisy prawne są już opracowane, a teraz czekają na sprawdzenie ich zgodności z irlandzką Konstytucją, by rząd mógł je przyjąć, a następnie skierować na drogę legislacyjną do parlamentu.

Zapowiadając powrót minister McEntee do rządu, wicepremier Leo Varadkar podziękował minister Humphreys i Naughten za półroczną pracę i spełnienie oczekiwań rządu w tym zakresie.

*

Leo Varadkar użył też ciekawej konstrukcji słownej, kiedy mówił o pewnych brakach w rządzie, a stwierdził, że cieszy się, że już w przyszłym tygodniu, rząd pojawi się w pełnym składzie. Wcześniej Leo Varadkar powiedział, że minister McEntee jest na urlopie macierzyńskim, minister Simon Harris na urlopie ojcowskim, a minister Simon Coveney za granicą. Zastanawia mnie to zestawienie McEntee, Harrisa i Coveneya, ale kto zrozumie polityka…😉

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Zdj: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portugalskie Ministe
Poles celebrate All
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська