Pięciotygodniowy płatny urlop rodzicielski

Dzisiaj na Radzie Ministrów szef resortu ds. dzieci Roderic O’Gorman zaproponuje zmianę ustawy o urlopach rodzicielskich, a ta, o ile zgodzi się na nią rząd, da możliwość skorzystania z pięciotygodniowego urlopu rodzicielskiego.

Obecnie urlop trwa dwa tygodnie, a minister O’Gorman spodziewa się, że ministrowie przyjmą jego propozycję, gdyż wcześniej, sprawa uzyskała akceptację. Zgodnie z przepisami nowej ustawy, wydłużony o trzy tygodnie urlop, można by wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka, nie zaś, jak dzieje się to obecnie, w jeden rok od narodzin.

Kiedy na takie rozwiązanie zgodzi się Rada Ministrów, projekt skierowany zostanie do prac parlamentarnych, ale i tam, minister nie podziewa się problemów z przyjęciem nowej ustawy, więc może ona wejść w życie, już od stycznia 2021 roku.

Płatny pięciotygodniowy urlop rodzicielski sfinansowany będzie z pieniędzy budżetowych i właśnie to jest największą obecnie bolączką ministra O’Gormana, który wciąż rozmawia na ten temat z ministrem finansów Paschalem Donohoe i ministrem wydatków Michaelem McGrathem.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian