Piąty stopień: Siedzisz w domu

Udostępniono wstępny, niepełny jeszcze plan, który zawiera pięć poziomów ograniczeń, jakie mogą być wprowadzane, po opublikowaniu planu walki z koronawirusem, a ten oficjalnie zacznie obowiązywać, w chwili jego publikacji przez rząd.

Piąty, najwyższy poziom, jaki będzie obowiązywał, nie oznacza nic innego, jak praktycznie pełną blokadę, a może być wprowadzony, jeżeli ilość zachorowań na Covid-19, będzie bardzo wysoka. Ten stopień może zostać wprowadzany zarówno na poziomie lokalnym, więc miast oraz miasteczek, ale może obejmować również powiaty lub całe hrabstwa. Możliwe jest również wprowadzenie pełnej blokady kraju, bo i taki scenariusz brany jest pod uwagę.  

Wszelkie spotkania towarzyskie zostaną wtedy zakazane, a będą mogły się odbywać jedynie w gronie członków jednego gospodarstwa domowego. Na obszarze, gdzie obowiązywać będzie poziom piąty, wprowadzony ma być też nakaz pozostania w domu, a oddalać będzie można się na odległość do 5 km od miejsca zamieszkania.

Inaczej sprawa będzie się miała przy najniższym, czyli pierwszym poziomie ograniczeń, bo w tym przypadku obowiązywać będą ograniczenia w obecnej formie, ale dodatkowo zakaz spotkań towarzyskich powyżej 10 osób.

W poziomie trzecim ograniczenia wprowadzone zostaną na poziomie spotkań i zgromadzeń poza miejscem zamieszkania, więc np. nabożeństwa odbywać się będą w formie online, a puby i restauracje, działać będą w mocno ograniczonej formule.

Na poziomie piątym puby podające jedzenie i restauracje będą mogły być czynne, ale wyłącznie w przypadku, kiedy jedzenie, podawane będzie „na wynos” lub z dostawą do domu klienta.  

Szczegółowy program i stopnie ograniczeń, opublikowane zostaną w przyszłym tygodniu, a znajdą się w rządowym dokumencie zatytułowanym „Życie z Covidem”.

Bogdan Feręc

Źr. gł: Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij
Zwolnienia na lotnis
Puby nie stanowią m