Piąty poziom ograniczeń jest bardzo prawdopodobny

W miniony weekend w Irlandii odnotowano 977 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co każe się zastanowić nad poziomem ograniczeń dla całego kraju.

Dzisiaj na specjalnym posiedzeniu rządu pojawi się dr Tony Holohan, który wraz z premierem Martinem, wicepremierem Varadkarem i ministrem Ryanem, omawiać będą kwestię wprowadzenia najwyższego poziomu ograniczeń. Wynika to z opinii ekspertów, a ci zalecają, aby w całej Irlandii wprowadzić najwyższy stopień ograniczeń, ale żłobki, przedszkola i szkoły, pozostały otwarte.

Poziom piąty może być wprowadzony na 4 tygodnie, a w tym czasie, obowiązywać będzie zakaz odwiedzin w domach, możliwość oddalania się od miejsca zamieszkania na odległość powyżej 5 kilometrów, a pozostaną otwarte wyłącznie najważniejsze punkty sprzedaży detalicznej.

Co ważne, Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zaskoczył swoją rekomendacją nawet rząd, bo ten, wcześniej, o ile liczył się z możliwością wprowadzenia wyższych poziomów ograniczeń, to jednak nie miałyby być one tak wysokie i dotkliwe dla społeczeństwa oraz gospodarki.

Propozycja NPHET będzie więc dzisiaj szeroko omawiana, poddana zostanie szczegółowej analizie, a skutki jej wprowadzenia, prześwietlą specjaliści ds. zagadnień gospodarczych i społecznych.

Z doniesień wiemy, iż rząd, nie jest zwolennikiem wprowadzania tak rygorystycznych zasad, jakie zaproponowali urzędnicy Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, czyli sprawa nie jest w żaden sposób przesądzona, a dopiero szczegółowe przeanalizowanie sytuacji i dodatkowe opinie, staną się podstawą do wydania zaleceń gabinetu, a i mogą być konsultowane z Komisją Oireachtas ds. Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Nie izolują się, p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian