PFzI: FAI CUP DLA SHAMROCK ROVERS

32 lata. Aż tyle musieli czekać kibice Shamrock Rovers na sukces ich drużyny w Pucharze Irlandii.

Shamrock Rovers zdobywał Puchar Irlandii 25 razy. Żadna z drużyn grających w Irlandii nie zdobyła tego trofeum więcej razy. Na drugiej pozycji pod względem sukcesów w FAI Cup jest drużyna Dundalk która podnosiła puchar 11 razy. Różnica ogromna.

Ostatni raz Rovers zdobywali FAI Cup w 1987 roku. Dawne czasy.
Ostatni rok był dla Shamrocka udany. Dobre występy w lidze a także w Lidze Europy napawały kibiców optymizmem. Zespół wzmocnił się nowymi zawodnikami. Początek sezonu w ich wykonaniu był fenomenalny. Później zespół złapał troszkę zadyszki, ale w Pucharze szedł do przodu.
Po kolei eliminowali rywali – Finn Harps, Drogheda Utd, Galway Utd, i najważniejszy mecz w tej kampanii – z Bohemians – wygrany 0-2 na Dalymount Park.

Ostatnie spotkanie które zostało do rozegrania to Finał na Aviva Stadium z Dundalk.

Dundalk jest już Mistrzem Irlandii, ale Pucharu nie zamierzali odpuścić. Shamrock z kolei miał ochotę na mistrzostwo ligowe w tym sezonie, ale się nie udało. Zwycięstwem w Pucharze chcieli poprawić sobie i kibicom humor.

Cała pierwsza połowa spotkania przebiegała pod dyktando drużyny z Dublina, ale brakowało dokładnego wykończenia akcji i po pierwszych 45 minutach było 0:0.
Druga połowa to wymiana ciosów. Lecz podobnie jak w pierwszej połowie zabrakło goli.

Wtedy to w 88 minucie przez połowę boiska Dundalk mknie Graham Burke. Pięknym podaniem do Aarona Greenego otwiera mu drogę na bramkę. W ostatnim momencie w polu karnym zostaje on sfaulowany przez bramkarza Dundalk.
w 90 minucie karnego na bramkę zamienia Aaron McEneff. Kibice Rovers na Avivie oszaleli z radości. W myślach mieli już puchar w ręcach. Cóż jeszcze mogło się wydarzyć w doliczonych 3 minutach ?!
Kiedy to zostało 10 sekund do końca dodatkowego czasu potężnym strzałem z woleja bramkarza Rovers pokonuje Michael Duffy. Kibice Rovers nie wierzą w to co widzą – po drugiej stronie Avivy – Kibice Dundalk szaleją z radości.

Zaczynamy dogrywkę. Obie drużyny grają dość ostrożnie. Najciekawszy moment dogrywki to 120 minuta. Wtedy to Georgie Kelly strzela na bramkę Shamrocka w której na posterunku był Alan Mannus. Końcami palców broni strzał zawodnika Dundalk i piłka mija bramkę dosłownie o centymetry.

Koniec dogrywki i już jest wiadomo, że mecz rozstrzygną rzuty karne.
W tych lepsi okazali się egzekutorzy Shamrocka. Ale trzeba tutaj zaznaczyć, że ogromny udział w zdobyciu Pucharu miał bramkarz Shamrock Rovers Alan Mannus.

I tak oto po 32 latach czekania Puchar wraca na Tallaght.