„Perfidny Albion żyje”. Premier Martin zamierza rozmawiać z Borisem Johnsonem

Na popołudniowej konferencji prasowej premier Micheál Martin zapowiedział, że jeszcze dzisiaj zamierza porozmawiać telefonicznie ze swoim odpowiednikiem na Downing Street.

Taoiseach Micheál Martin stwierdził, że jego rząd, jest „bardzo zaniepokojony”, propozycjami, jakie padły z ust premiera Wielkiej Brytanii, co jest przejawem przygotowującym Królestwo do nieprzestrzegania umowy wyjściowej, jaka zawarta została z Unią Europejską. Martin podkreślił, że to jednostronne wypowiedzenie umowy, chociaż wcześniej, brytyjski rząd, nie dawał takich sygnałów.

Premier Micheál Martin zaznaczył w swojej wypowiedzi, że zaufanie, powinno być fundamentem podczas tak ważnych i skomplikowanych rozmów, natomiast sam Brexit, spowoduje wiele złych konsekwencji dla Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej.

Micheál Martin:

– Rząd zapewnia, że przeprowadzi własne przygotowania w portach i na lotniskach. Nawet w przypadku umowy (handlowej) pojawią się poważne wyzwania dla łańcuchów dostaw, przepływów handlowych i kontroli. Zastosowanie będzie miał protokół z Irlandii Północnej. Ważne jest, aby sensowne negocjacje mogły przebiegać wyłącznie na podstawie wzajemnego zaufania.

Tánaiste i minister ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Leo Varadkar zaapelował do przedsiębiorstw o ​​podjęcie działań i przygotowanie się do Brexitu. 

Leo Varadkar:

– Musisz być przygotowany na nową normalność i musisz być gotowy już teraz. Udostępniamy dotację w wysokości 9 000 euro na zatrudnionego pracownika, aby umożliwić firmom rozwijanie ich zdolności i zarządzanie wszelkimi niestandardowymi zmianami. Moje przesłanie do ludzi biznesu jest proste – wiem, że jesteście pod dużą presją, wiem, że jesteście ciągnięci w wielu kierunkach i mieliście ciężki rok, ale Brexit nie odszedł i nadchodzi jego kolejny etap.

Dosyć ostro w kwestii odrzucenia protokołu irlandzkiego wypowiedziała się liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald i zaznaczyła, że „​​brytyjski system polityczny łamie teraz prawo międzynarodowe z szeroko otwartymi oczami”. Przemawiając w Dáil, oskarżyła Sekretarza ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa o przemawianie obiema stronami ust, twierdząc, że w poniedziałek zapewnił Michelle O’Neill, że rząd brytyjski nie będzie kontynuował tego kursu.

Mary Lou McDonald:

– Perfidny Albion żyje i ma się dobrze na Downing Street.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Czy Warszawa dodatko
Rząd musi przygotow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian