Pensje powinny wzrosnąć o 4,5%

Irlandzki Komitet Kongresu Sektora Prywatnego Związków Zawodowych poinformował, że wg nich, pensje w prywatnym sektorze zatrudnienia, powinny wzrosnąć w przyszłym roku o 4,5%.

Cały sektor prywatny, powinien dążyć do takich podwyżek płac, by po pierwsze utrzymać pracowników, a po wtóre, dać impuls dla osób, które poszukują zatrudnienia, również dla tych, planujących przyjazd do Irlandii. Obecne żądania płacowe, jak zaznacza Kongres, oscylują pomiędzy 2,5 a 4,5 procent, więc są odzwierciedleniem wcześniejszych przewidywań, a jednocześnie będą odpowiedzią na wzrost inflacji.

W dokumencie, jaki pojawił się po konferencji Kongresu Komitetu Sektora Prywatnego Związków Zawodowych, znalazło się też zdanie, iż „konieczne jest, aby pracownicy mieli sprawiedliwy udział w zyskach z ożywienia gospodarczego”.  

We wnioskach zawarto też składowe rosnących kosztów życia pracowników i określono, że na inflację w 39 proc. składa się obecnie koszt transportu odzwierciedlony na stacjach benzynowych, 36% to czynsz, koszty energii elektrycznej i grzewczej, a 12% to wzrost cen w restauracjach, kawiarniach oraz hotelach.

Głównym czynnikiem inflacyjnym określono rosnące koszty energetyczne, które powiązane są z kosztami paliwa, a jednocześnie stwierdzono, że widać możliwość rozwoju gospodarczego, co pokazuje aktywność rynku po zdjęciu z niego pandemicznej blokady. Komitet spodziewa się również, że rok 2022 będzie tym, w którym irlandzka gospodarka jeszcze przyspieszy, ale należy zwracać również uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą Brexit i zawirowania ekonomiczne w gospodarce światowej.

Po okresie stłumionego popytu widać też trend odmienny, więc znaczne zintensyfikowanie na rynku zakupów wewnętrznych, co przekłada się na odmienne od wcześniejszych zachowania konsumentów. Ci przestali już oszczędzać i częściej podejmują decyzje o zakupach, ale ich wybory, powstrzymywane są jeszcze przez rosnące koszty utrzymania.

Mówi się też, iż w przypadku stopy bezrobocia, ta również będzie spadać, chociaż dopiero od wiosny przyszłego roku, zobaczyć mamy wyraźne wyniki zniżkowe.

W ocenie ogólnej Irlandzki Komitet Kongresu Sektora Prywatnego Związków Zawodowych pozostaje w przekonaniu, że Irlandia ma potencjał szybkiego wychodzenia z kryzysu, jednak powinna patrzeć na wiele czynników ekonomicznych, w tym pensje pracownicze, a te, nie mogą stać w miejscu, by nie hamować rozwoju firm.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Congress of Trade Unions’ Private Sector Committee

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська