Pełny zakaz eksmisji musi zostać przywrócony wraz ze wzrostem liczby osób bezdomnych

Ponieważ dane bezdomnych za kwiecień odnotowały wzrost liczby osób bez domu, rzecznik ds. mieszkalnictwa Partii Pracy Rebecca Moynihan wezwała do ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji, który ma zostać przedłużony do końca roku, aby zaradzić niepewności w zakwaterowaniu, która nadal istnieje w wyniku Covid.

Senator Moynihan powiedziała:

– Opublikowane dane wskazują na wyraźną potrzebę przywrócenia i przedłużenia zakazu eksmisji, aby chronić najbardziej wrażliwe rodziny w społeczeństwie. Kolejnych 12 rodzin jest bezdomnych, a liczba dzieci bez domu wzrosła o 27. W samym Dublinie 699 rodzin jest bez domu. Pomimo rekordowego finansowania polityka rządu nie działa, ponieważ główną przyczyną bezdomności są eksmisje, a minister działa kompleksowo. Po prostu liczby te świadczą o tym, że strategia mieszkaniowa rządu po raz kolejny zawiedzie zwykłych ludzi. Tragiczne w tym jest to, że dzieci są uwikłane w tę porażkę. Partia Pracy podkreśliła, że ​​złagodzenie zasad dotyczących eksmisji spowodowałoby znaczną różnicę, ale minister Fianna Fáil kontynuował nieudane podejście swojego poprzednika Fine Gael. Teraz znów będziemy obserwować wzrost liczby bezdomności z miesiąca na miesiąc. Większość osób, które wkraczają w bezdomność, pochodzi z prywatnego rynku najmu. W związku z wiadomością o luce rządowej, która może spowodować wzrost czynszów o 8% w lipcu, jestem poważnie zaniepokojona o najemców. Już teraz mamy prawdziwy problem z przystępnością cenową w sektorze wynajmu. Wzrost czynszów o 8% doprowadzi wielu najemców do rozpaczliwych sytuacji. Minister musi zapewnić najemcom odpowiednią ochronę w przyszłym roku, gdy gospodarka się ożywi, a ludzie wrócą do pracy. Czas zamrozić czynsze do czasu pojawienia się większej podaży i zapewnienia najemcom tak potrzebnej przerwy. Zamiast udzielać tej samej starej odpowiedzi, rząd musi działać z poczuciem pilności, jakiego wymaga ten kryzys.

*

Półśrodki Pani senator. Zarówno Partia Pracy, jak i inne ugrupowania opozycyjne, proponujecie bieżące dziania, które w dłuższym okresie, nie zmienią niczego. Potrzebne jest, o ile pójdziemy tą drogą, trwałe zamrożenie czynszów i równie trwały zakaz eksmisji, do chwili, kiedy w kraju zaczną pojawiać się domy czynszowe, ale państwowe, z opłatami ustalanymi na sensownym poziomie. Przedłużenie zakazu eksmisji i podnoszenia czynszu o kolejne kilka miesięcy to typowa gra polityczna, a ta, nie zmieni w Irlandii nic. To w mojej ocenie, to także próba zdobycia popularności społecznej, a nie prawdziwa walka o byt mieszkańców wyspy. Gdzie są rozwiązania problemu? Teraz chcecie dać, i to wyłącznie, narzędzia do jego maskowania.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Konieczne są nadzwy
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian