Pełny poziom piąty przez miesiąc!

Część z nas miała nadzieję, że światło na końcu tunelu, to świat bez wirusa, ale jak się okazało, była to oświetlona sala, w której zebrała się dzisiaj po południu Rada Ministrów Republiki Irlandii.

Gabinet, na drugim w ciągu trzech dni posiedzeniu zdecydował, że w świetle wzrostów zakażeń, nie można utrzymać ograniczeń na obecnym poziomie, co prowadzi do decyzji o wprowadzeniu pełnego „lockdownu”. Ograniczenia mają obowiązywać od północy, co najmniej do 31 stycznia 2021 roku, chociaż w połowie miesiąca, ponownie zostaną poddane przeglądowi.

Rząd uznał, że część obecnie działającego jeszcze handlu oraz usług, doczeka się zamknięcia, a w szczegółach wygląda to następująco:

Gastronomia i puby – Restauracje i bary serwujące jedzenie pozostaną zamknięte dla gości, a otwarte tylko dla usług na wynos i dostawy. Tzw. mokre puby lub puby serwujące wyłącznie alkohol nie zostaną ponownie otwarte w tym okresie.

Sport – Siłownie i inne obiekty fitness, a także pola golfowe zostaną zamknięte, a wyjątkiem będą sporty zawodowe lub elitarne, takich jak gry gaelickie i wyścigi konne – wszystkie za zamkniętymi drzwiami.

Kościoły – Kościoły pozostaną otwarte na prywatną modlitwę, ale nic poza tym.

Wizyty domowe – Zostały zakazane

Podróże – Rząd zgodził się na ograniczenie podróży do 5 km, co oznacza, że nie powinno być żadnych zbędnych podróży poza promieniem 5 km od domu. Zakaz podróżowania do i z Wielkiej Brytanii, gdzie szerzy się nowy wariant koronawirusa, może zostać przedłużony.

Sklepy – Zamknięcie handlu zbędnego detalicznego od jutra wieczorem.

Kina i galerie – Zostaną one zamknięte, a biblioteki będą dostępne online.

Szkoły – Pozostaną zamknięte do 11 stycznia 2021 roku. Decyzja nie dotyczy placówek opieki nad dziećmi ani żłobków

Mieszkania – Od północy wchodzi w życie moratorium na eksmisje

Dzisiaj mieliśmy 1718 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 13 zgonów z tego powodu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Sylwestrowe kontrole
ODPOWIEDZĄ ZA ZABÓ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian