PE ogłosi Ukrainę krajem kandydującym do UE

Dzisiaj Parlament Europejski zgłosić ma wniosek, aby na podstawie pisma przesłanego z Ukrainy, ogłosić ten kraj kandydującym do Unii Europejskiej.

Na tej podstawie Ukraina będzie mogła rozpocząć proces przyjmowania do Unii Europejskiej, o czym poinformował przewodniczący frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

Takiego rozwoju sytuacji może pogratulować sobie Polska, bo była pierwszym krajem, który nalegał na UE, by rozpoczęła procedurę akcesyjną wobec Ukrainy.

Obecnie wiemy też, że w związku z podpisanym przez prezydenta Zełenskiego i przesłanym do Brukseli kanałami dyplomatycznymi wnioskiem, Ukraina może liczyć też na szybką ścieżkę procedury przyjęcia jej do Unii Europejskiej, co w konsekwencji zakończy się jej przyjęciem do europejskiej wspólnoty.

Na dzisiejszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, złożony będzie oficjalny wniosek o uznanie Ukrainy za kraj kandydacki, a jak wiemy z pierwszych komentarzy, żadne państwo unijne, nie planuje wnieść w tym zakresie sprzeciwu.

O szybkie przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej, zaapelował też do Parlamentu Europejskiego były ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Petro Poroszenko:

– Wzywam przywódców europejskich do natychmiastowego rozpatrzenia wniosku Ukrainy i rozpoczęcia procesu negocjacji przedakcesyjnych. Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest najlepszą gwarancją niepodległości i dobrobytu narodu ukraińskiego.

Bopgdan Feręc

Źr: Radio Wnet/BBC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostrzał cywilów. R
Polonia stanęła na
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська