PBP wzywa do odrzucenia polityki strachu

W oświadczeniu Richarda Boyda Barretta z People Before Profit z Dún Laoghaire znalazło się stwierdzenie, iż potępił i nazwał „szokującym oraz podłym” niedawny atak na dom ojca radnego Hugh Lewisa w Ballybrack, gdzie kamień został rzucony przez okno, z groźbą ostrzegającą radnego Lewisa, aby przestał okazywać wsparcie dla uchodźców.

Poseł Boyd Barrett powiedział, że atak na dom Lewisa był wyraźnie związany z szeregiem niedawnych protestów w rejonie Dún Laoghaire i Ballybrack przeciwko zakwaterowaniu, które jest lub może być wykorzystywane do zakwaterowania osób ubiegających się o azyl i uchodźców.

Radny Lewis, wraz z innymi przedstawicielami publicznymi, w tym People Before Profit i działaczami społeczności lokalnej, próbowali rzucić wyzwanie niektórym sianiu strachu i wrogości wobec osób ubiegających się o azyl, które niedawno zostały zakwaterowane w Dún Laoghaire.

Atak na radnego Lewisa jest wyraźnie częścią próby uciszenia i zastraszenia każdego, kto wyraża jakąkolwiek solidarność lub współczucie dla osób ubiegających się o azyl.

Poseł Boyd Barrett zaapelował do lokalnej społeczności w Dún Laoghaire i Ballybrack o odrzucenie polityki strachu i zastraszania, którą podsyca niewielka mniejszość, w tym elementy o znanych powiązaniach ze skrajnie prawicowymi grupami politycznymi.

Richard Boyd Barrett powiedział:

– To absolutnie szokujące i nikczemne, że dom ojca radnego Hugh Lewisa został zaatakowany tylko dlatego, że okazał solidarność i współczucie dla osób przebywających teraz w Dún Laoghaire, które szukają azylu. Ten straszny atak jest bezpośrednią konsekwencją niedawnych protestów niewielkiej grupy ludzi, w tym elementów o znanych powiązaniach ze skrajnie prawicowymi grupami politycznymi, które podsycają nienawiść i zastraszanie w naszej społeczności wobec osób ubiegających się o azyl. Jestem pewien, że działania małej grupy nie reprezentują poglądów ogromnej większości ludzi w Ballybrack lub szerszym obszarze Dún Laoghaire, ale proszę każdego, kto dał się nabrać na uprzedzenia, sianie strachu i dezinformację, aby ponownie się zastanowił i odrzucił tę politykę strachu, nienawiści i zastraszania. Jeśli ludziom grozi się i zastrasza tylko dlatego, że wyrażają solidarność z osobami ubiegającymi się o azyl, to gdzie to się kończy? To będzie katastrofa dla całej społeczności. W wielu społecznościach istnieje uzasadniona złość z powodu kryzysu mieszkaniowego i kosztów utrzymania, ale nie jest to wina osób ubiegających się o azyl. Potrzebujemy jedności i solidarności w społecznościach dotkniętych kryzysem mieszkaniowym i kosztami życia, aby domagać się radykalnej zmiany polityki od rządu, który nie rozwiązał tych problemów. Nienawiść, podziały i zastraszanie doprowadzą nas do złego miejsca i mam nadzieję, że cała nasza społeczność odrzuci tę niebezpieczną truciznę i odstąpi od tych źle skierowanych i brzydkich protestów.

*

Nie do końca mogę zgodzić się ze słowami Pana posła, a to tylko dlatego, iż rząd przez wiele lat twierdził, że nie ma możliwości naprawienia sytuacji mieszkaniowej i nie ma miejsc zakwaterowania dla osób bezdomnych oraz zagrożonych bezdomnością. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie okazało się, że Irlandia może przyjąć tysiące uchodźców wojennych, którym oczywiście należy pomóc, ale teraz już wiemy, że zakwaterowanie znalazło w Irlandii 87 000 Ukraińców oraz setki azylantów. To wskazuje, iż rząd miał jednak możliwości wsparcia mieszkańców kraju. Ówcześnie liczby o osobach bezdomnych mówiły, iż jest ich poniżej 10 000, więc jak to się ma do 87 000? Gdyby rząd postąpił w sposób, jaki wpiera uchodźców i azylantów, w Irlandii od dawna nie byłoby bezdomności, wiele osób miałoby zakwaterowanie z czynszem w rozsądnej cenie i nie byłoby tej fali złości, jaką prezentuje społeczeństwo. Wydaje się również, że nie bez racji, gdyż ciężko pracujący ludzie, borykają się z kosztami zakwaterowania, a to pochłania ogromne kwoty z ich dochodów, nie mówiąc już o niepewności mieszkania. Z tymi problemami nie zmagają się jednak uchodźcy i azylanci, co sugeruje, że niezadowolenie części społeczeństwa jest na miejscu, a dorabianie do tego ideologii o skrajnej prawicy, nic w tym przypadku nie zmieni.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Photo by Maria Teneva on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Własność domu to