„Paszport szczepień” przepustką do wakacji?

Internetowy szczyt Unii Europejskiej w dużej części poświęcony był szczepieniom i szczepionce, ale wiele mówiło się też o dokumencie, który zezwalałby na podróżowanie po Europie.

Zaproponowano, aby wzorem państw afrykańskich, niektórych z Ameryki Południowej, ale też innych, wprowadzić w Unii Europejskiej „covidowy paszport szczepień”, który uprawniałby do podróżowania w ramach bloku unijnego. Szefowie państw UE w tej kwestii byli podzieleni, a za takim rozwiązaniem opowiadali się m.in. przedstawiciele krajów popularnych wśród wczasowiczów, w tym Grecji, Hiszpanii oraz Malty.

Co ciekawe, wiele głosów było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, w tym wprowadzeniu samych „paszportów”, jak i zezwoleniu na podróżowanie osobom zaszczepionym.

O ile są sygnały, że niektóre szczepionki, w wysokim stopniu, bo ponad 80%, zabezpieczają przed transmisją koronawirusa, to i tak niektórym szefom państw wydaje się, że jest zbyt wcześniej, aby osoby po szczepieniu, mogły cieszyć się pełną swobodą podróżowania i korzystały z innych „przywilejów”.

Takiego zdania jest np. premier Micheál Martin, który wyraził swoją niechęć do implementacji w kraju „paszportu szczepień”, a i jest zdania, iż należy wcześniej zwalczyć wirusa, zaczepić tzw. masę krytyczną i dopiero wtedy, zezwalać na podróżowanie i wakacje na słonecznych plażach Hiszpanii lub Grecji. Premier Martin powiedział również, że jest zdecydowanie za wcześnie, aby rozważać takie możliwości, chociaż, jak dodał, nie wyklucza, że za jakiś czas, może propozycję poprzeć.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Spend the night in t
Gniew we własnym ś
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian