Paszport szczepień coraz bliżej

The International Air Transport Association, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), coraz śmielej mówi o wprowadzeniu covidowego paszportu szczepień.

Wcześniej mówiło się tylko o takiej możliwości, jednak teraz, IATA, przygotowuje już taki dokument, który miałby formę elektroniczną, a połączony był ze zwykłym paszportem. Paszport szczepień stałby się przepustką do podróży lotniczych, a jego brak, więc brak szczepienia, nie tylko ograniczać może samą podróż, ale bronić będzie wejścia na pokład samolotu, o ile drogą proponowaną przez Qantas, pójdzie IATA.

Paszport wszedłby do użycia wraz z pojawieniem się powszechnych szczepień przeciwko Covid-19, a to oznacza, że już w początkach przyszłego roku.

Obecnie nie ma jeszcze precyzyjnych informacji, czy covidowy paszport, stosowany będzie wyłącznie w zakresie podróży międzykontynentalnych, czy może wszystkich międzynarodowych. Wiadomo jednak, że IATA, prowadzi rozmowy z wieloma rządami, by wraz z nimi uzgodnić, jak wyglądać mają w niedalekiej przyszłości podróże samolotami.

Największe linie lotnicze na świecie, już zgodziły się na takie rozwiązanie i uważają, iż będzie to krok w dobrym kierunku, jeżeli w ten sposób, rynek lotniczy zostanie odblokowany.

Nie ma natomiast żadnych informacji, jak wyglądać mogą podróże w ramach Unii Europejskiej i czy w kontynentalnych podróżach lotniczych, paszport będzie wymagany. Stać się tak jednak może w przypadku wszystkich europejskich wysp, więc m.in. Wielkiej Brytanii, która nawiasem mówiąc, będzie już poza UE, ale i Irlandii, jako odizolowanych od kontynentu, co z kolei może być potraktowane, jako lot międzykontynentalny.

Szczegółowe zasady podróży lotniczych z paszportem szczepień, pojawić się mają tuż po Nowym Roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian