Paschal Donohoe wybrany na przewodniczącego Eurogrupy

Minister finansów Paschal Donohoe wybrany został na nowego przewodniczącego Eurogrupy, który szefować będzie ministrom krajów unijnych.

Wybór ministra Donohoe nastąpił wczoraj w godzinach popołudniowych na spotkaniu ministrów finansów strefy euro, kiedy w głosowaniu decydowano o wyborze nowego szefa tego ciała. Donohoe przejmie teraz ster wpływowej grupy w Unii Europejskiej, a będzie miał realny wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej w UE, a jednocześnie będzie musiał poradzić sobie z wieloma wyzwaniami, jakie pojawiły się w zakresie finansowania państw unijnych po pandemii.

Głównym zadaniem Paschala Donohoe stanie się pokrycie kosztów pandemii oraz znalezienie rozwiązań, które będą bodźcem rozwojowym dla całej Unii Europejskiej, gdyż właśnie grupa ministrów finansów w strefie euro, ma realny wpływ na zdarzenia finansowe w UE.

Pierwsze poważne wyzwanie, z jakim zmierzy się Paschal Donohoe, będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu, a należy położyć kres impasowi, jaki wytworzył się między członkami UE, w kwestii funduszu naprawczego, a ten ma być odpowiedzią na kryzys po koronawirusie.

Jak podkreślił Donohoe, kraje śródziemnomorskie chcą iść w kierunku oszczędzania, natomiast kraje bogatsze uważają, iż powinno się zwiększyć poziom inwestycji. Zwolennicy oszczędzania, co warto podkreślić, stracili jakiś czas temu potężnego sojusznika, którym są Niemcy. Wcześniej kanclerz Angela Merkel proponowała model oszczędnościowy w wydatkach, ale po serii rozmów z zachodnimi politykami UE, szefowa niemieckiego rządu zmieniła zdanie, godząc się na uruchomienie funduszu pomocowego w kwocie zaproponowanej przez Brukselę.

Irlandzki minister finansów wybrany został na przewodniczącego Eurogrupy zdecydowaną większością głosów, co daje mu silny mandat do działania, a jednocześnie podkreśla rolę Irlandii w zjednoczonej Europie.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
KOMUNIKAT PRASOWY: P
Hotelarze apelują o
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish